Niedrożne rury w starym domu? Zobacz jak udrożnić rury wodociągowe

DIY Data publikacji: 12 grudnia 2017

Niedrożne rury zasilające od wody w starych domach to spory problem. Przez lata użytkowania ich na ściankach odkłada się kamień, który zmniejsza prześwit. Woda zaczyna więc płynąć coraz słabszym strumieniem, ciśnienie się zmniejsza i może być ostatecznie niewystarczające by zasilić panel prysznicowy czy choćby zwykła baterię do wanny. Wtedy napełnienie jej wodą będzie trwało bardzo długo. Czy można coś z tym zrobić?

Udrażnianie rur metodą hydro-kinetyczną

Istnieje metoda hydrokinetyczna, która umożliwia udrożnienie rur centralnego ogrzewania, ciepłej wody czy wodociągowych. Polega to na wpychaniu do rury powietrza o dużej energii kinetycznej. Powoduje to wytworzenie fali, która rozbija osadzone na ściankach rur zanieczyszczenia. Nie uszkadza to przewodów, nie wymaga też stosowania środków chemicznych czy rozbierania instalacji wodnej. W Internecie znajdziecie firmy, które zajmują się udrażnianiem rur metodą hydro-kinetyczną, jednak z doświadczenia wiem, że nie jest ich wiele.

Metodę tę nazywa się też impulsową. Cały proces czyszczenia tym sposobem może potrwać nawet tylko kilka minut. Jednak do jego przeprowadzenia należy posiadać specjalne urządzenie np. Water Ram. Wykorzystuje ono sprężone powietrze z wbudowanej pompki.

Słyszałam też o drugiej metodzie, ale nie mogę odnaleźć jej nazwy. Pamiętam, że szukając firmy, która zajęłaby się realizacją takiego oczyszczania nie udało mi się znaleźć żadnej w promieniu 100km. Dopiero w większych miastach takie firmy istniały, ale koszt dojazdu był spory. Polega to na zamknięciu obiegu, a następnie za pomocą specjalnej pompy przepuszczeniu przez niego pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej ilości wody z dodatkami środków usuwających np. kamień. Wszystkie środki używane do czyszczenia były dopuszczalne do spożycia więc nie trzeba martwić się o korzystanie później  tej samej wody do picia. Może pytając jakieś większe firmy hydrauliczne w regionie uda Wam się znaleźć realizatora takiego zlecenia.

Przejdźmy jednak do naszego domowego sposobu, który zaskoczył nawet hydraulików i pozwolił wyczyścić rury z osadów kamienia zebranych w nich przez lata.

Podobne artykuły