Jak zrobić świece DIY we własnym domu?

Kategoria: DIY
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-10-21

Świece to modny dodatek wnętrz, który potrafi tworzyć miłą atmosferę w pomieszczeniach i wprowadzać przyjemny nastrój. Samodzielne robienie świec może się szybko przerodzić w hobby, zwłaszcza że nie wymaga wielu artykułów, ani nie jest szczególnie trudne. Własnoręcznie przygotowane świece można zatrzymać dla siebie, testując różne mieszanki olejków eterycznych i tworząc ciekawe kompozycje zapachowe, albo poradować komuś w ramach eleganckiego upominku. Co ważne, do domowych świec DIY zaleca się używać wosku sojowego.

Co jest potrzebne do zrobienia świecy?

Przygotowanie stanowiska pracy i wszystkich niezbędnych przyborów to pierwszy krok. Najważniejsze rzeczy potrzebne do stworzenia świecy to:

  • sojowe woski do świec;
  • wybrane olejki eteryczne;
  • słoiczek na świecę;
  • knot bawełniany lub drewniany.

Poza podstawowymi składnikami domowej świecy niezbędne będzie także kilka dodatkowych akcesoriów takich jak:

  • waga do odmierzenia odpowiedniej ilości wosku;
  • szklane naczynie, w którym rozpuści się wosk;
  • garnek z gorącą wodą, do rozpuszczania wosku w kąpieli wodnej;
  • termometr do kontroli temperatury wosku;
  • łyżeczka lub bagietka do mieszania.

Dlaczego wosk wybrany do tworzenia własnych świec powinien być produktem sojowym? Czym jest wosk sojowy? Poznaj nasze woski sojowe, w pełni naturalne, biodegradowalne, pozbawione szkodliwych substancji i świetnie przewodzące nuty zapachowe. Unikać należy wosków parafinowych, które podczas palenia uwalniają mnóstwo szkodliwych dla zdrowia substancji.

Ingredients and tools for handmade aroma candles. Organic soy wax, essential oils, wicks, pots. Craft hobby, small business, artisan products concept

Przygotowanie świecy DIY krok po kroku

Najpierw należy odmierzyć odpowiednią ilość wosku pod kątem pojemności słoiczka czy innego naczynia, w którym końcowo ma się znaleźć świeca. Dla przykładu jeśli słoiczek ma pojemność 120 ml, należy odmierzyć około 95 g wosku. Jeśli będzie go zbyt dużo, końcówka knota znajdzie się zbyt wysoko, ponad granicami naczynia.

Odmierzoną ilość wosku należy przesypać do szklanego naczynia, a następne podgrzewać w kąpieli wodnej do całkowitego rozpuszczenia. Warto przy tym kontrolować temperaturę podgrzewanego wosku – najlepiej, aby nie przekraczała ona 60 stopni Celsjusza.

Kiedy wosk jest roztopiony, czas umiejscowić knot w słoiczku. Jego blaszkę od dołu zamacza się delikatnie w ciepłym wosku, a następnie przykleja do dna naczynia, używając go jak swego rodzaju kleju.

Przed dodaniem do wosku olejków eterycznych zaleca się lekko go ostudzić, najlepiej do temperatury 40 stopni Celsjusza. Ilość olejków, jaką należy dodać, powinna mieścić się w granicach między 5 a 12 % masy całkowitej mieszanki. W przypadku podanej wcześniej wartości 95 g wosku 5 do 8 g olejków powinno w zupełności wystarczyć.

Po dodaniu olejku eterycznego wosk należy bardzo dokładnie wymieszać i od razu przelać do naczynia, w którym czeka przygotowany wcześniej knot. Świeczkę następnie należy odstawić na co najmniej 48 godzin przed pierwszym użyciem. W tym czasie ważne jest nie tylko zastygnięcie ciekłego wosku, ale także odpowiednie zawiązanie się zapachów dodanych wraz z olejkami eterycznymi.

A set of different aroma candles in brown glass jars. Scented handmade candle. Soy candles are burning in a jar. Aromatherapy and relax in spa and home.

Olejki eteryczne – nie wszystkie się sprawdzą!

Trudno rezygnować z olejków eterycznych podczas robienia świec. To właśnie możliwość tworzenia własnych kompozycji zapachowych jest dla wielu świetną zabawą. Co ważne, nie każdy olejek eteryczny sprawdzi się jednak przy wyrobie domowych świec.

Jak znaleźć odpowiednie olejki? Najważniejsza jest temperatura ich zapłonu, która może wynosić od 30 do 120 stopni Celsjusza. W olejkach używanych w domowej produkcji świec temperatura zapłonu musi być wyższa niż temperatura topnienia wosku. Ponieważ wosk sojowy topnieje w temperaturze około 50-60 stopni, zaleca się wybierać olejki, których temperatura zapłonu osiąga wartość powyżej 70 stopni Celsjusza.

Pomimo pewnych ograniczeń wybór możliwych do użycia olejków eterycznych jest dość duży. Własnoręcznie wykonywane świece można wzbogacać między innymi o nuty zapachowe drzewa cedrowego, eukaliptusa, lawendy, trawy cytrynowej, imbiru, czy mięty.

Podobne artykuły