Nie popełniaj tych błędów podczas sadzenia fasoli szparagowej

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-05-31 / Aktualizacja: 2022-08-29

Fasolka szparagowa w ogrodzie, to doskonały pomysł. Latem możemy wyjść do ogrodu, zebrać trochę fasolki, którą następnie ugotujemy na obiad. Świetnie smakuje wraz z bułką tartą podsmażoną na masełku.

Fasola szparagowa jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa. Jak podaje zywienie.medonet.pl, jest ona bardzo dobrym źródłem witaminy C, A oraz beta-karotenu. Jest ona bardzo dobra jeśli dbamy o wagę. 100 gram zawiera jedynie 37 kcal, a to sprawia, że możemy jeść ją praktycznie bez ograniczeń. Pod warunkiem, że nie przesadzimy z ilością bułki tartej i masła. Posiada również niski indeks glikemiczny (15), a więc nadaje się dla diabetyków.

Fasolkę szparagową siejemy wprost do gruntu. Robimy to wiosną, najlepiej w drugiej połowie maja, gdy nie ma już takiego ryzyka przymrozków. Możemy wysiewać ją nawet do początku lipca. Dzięki temu przez całe lato możemy cieszyć się zbiorami z własnego ogrodu.

Jeśli chcemy, aby było one udane, musimy zwrócić uwagę na kilka błędów, które często przytrafiają się początkującym ogrodnikom. Popełniając je pozbawiamy się dorodnych zbiorów, a szkoda byłoby włożonej w jej uprawę pracy.

Nie siej fasolki w tym samym miejscu każdego roku

Fasolka szparagowa potrzebuje ciepłego i słonecznego miejsca. Powinno być ono jednocześnie osłonięte od wiatru. Możemy wykorzystać naturalne bariery wiatrowe lub stworzyć je samodzielnie. Podłoże powinno być przepuszczalne i próchnicze. Przed sianiem fasolki zawsze przekopujemy ziemię, aby stworzyć jej dogodne warunki.

Problem pojawia się w momencie, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca w ogrodzie. Fasolki nie należy siać w miejscu, w którym rosła wcześniej. Nie powinna być wysiewana nawet w miejscach, w których wcześniej rosły inne warzywa strączkowe.

Jeśli zdecydujemy się wykorzystać ten sam skrawek ogrodu pod rząd, wtedy może się okazać, że nasze uprawy zachorują lub zaatakują je szkodniki. Wtedy cała nasza praca pójdzie na marne, a zbiory będą wyjątkowo mizerne. Dlatego jeśli zamierzamy ją posiać w tym samym miejscu, należy odczekać najlepiej cztery lata.

Nie siej fasoli szparagowej w pobliżu niektórych warzyw

W naszym ogrodzie zazwyczaj sadzimy wiele różnego rodzaju warzyw. Część z nich racji ograniczonej ilości miejsca musi rosnąć koło siebie. Właściwy dobór sąsiedztwa okazuje się jednak bardzo ważny. Jeśli posadzimy fasolę obok niektórych roślin, wtedy może nawet nie dojść do zbiorów fasoli.

Fasola lubi towarzystwo buraków ćwikłowych, koperku, marchewki, ogórków, ziemniaków, pomidorów czy rabarbaru. Nie będzie jednak dobrze rosła jeśli posadzimy ją obok cebuli, czosnku, grochu, kopru włoskiego, pora czy szczypiorku.

Uważaj na odstępy podczas wysiewania fasoli i nie zapomnij o pieleniu

Fasolka szparagowa jest dość wymagająca. Dlatego mając ją w ogrodzie nie możemy zapomnieć o pieleniu grządek, na których się znajduje. Co więcej, ważne są również odstępy w jakiej będziemy wysiewać nasiona. Każde gniazdo nasienne składać powinno się z nie więcej niż trzech nasion. Odstęp między gniazdami nasiennymi powinien wynosić ok. 10 cm, a między grządkami ok. 40 cm. Jeśli liczymy na udane zbiory pamiętajmy o tym szczególe!

Podobne artykuły