Nie musisz kupować drogiej chemii do sprzątania. Te środki zrobisz sama!

Porady Data publikacji: 19 listopada 2021

Drożyzna to problem, który ostatnio nie tylko rozgrzewa media, ale również nasze domowe budżety. Wzrost cen dotyczy nas wszystkich. Więcej płacimy nie tylko za paliwo, ale również żywność czy chemię domową, której codziennie używamy do utrzymania czystości. Dlatego chcielibyśmy w tym artykule podpowiedzieć Wam, jak oszczędzić i zrezygnować z drogich środków do sprzątania, które możemy zastąpić tańszymi rozwiązaniami.

Domowy środek do sprzątania łazienki

Butelka płynu do czyszczenia łazienki znanych firm o pojemności pół litra kosztuje w okolicach 15-20 zł. Czy wiesz, że za cenę poniżej 5 zł możesz mieć dwa razy więcej środka do sprzątania łazienki? Wystarczy, że zrobisz go samodzielnie, a do tego potrzebujesz zaledwie kilku składników, które znajdziesz w swojej kuchni.

W łazience borykamy się z kilkoma problemami. Jednym z nich są oczywiście bakterie. Kolejnym osady z rdzy, kamienia oraz mydła. Znajdziemy je na armaturze łazienkowej, ale również powierzchniach szklanych, do których należy choćby kabina prysznicowa. Potrzebujemy więc uniwersalnego środka, który skutecznie usunie zabrudzenia tego rodzaju.

Tak się składa, że we wszystkich tych problemach skutecznym rozwiązaniem jest zwykły ocet spirytusowy, który kosztuje zaledwie kila złotych za jeden litr. Usuwa nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje powierzchnie. Pomaga w usunięciu osadów z kamienia rozpuszczając go. Skutecznie usuwa również osady z mydła oraz rdzy. Do tego nadaje się do czyszczenia szklanych powierzchni i nie pozostawia smug.

Wystarczy więc, że gdy następnym razem będziecie w sklepie kupicie butelkę octu spirytusowego 10%. Można kupić go w korzystnych dużych butelka o pojemności 5L za cenę ok. 10-12 złotych, a także w mniejszych butelkach po 1L za 3-4 złote.

Do tego potrzebna będzie nam butelka z atomizerem. Możemy wykorzystać wcześniej wypłukaną butelkę po płynie do sprzątania. Odmierzamy pół litra octu i przelewamy go do garnuszka. Następnie podgrzewamy go, ma być ciepły, ale nie gorący. Dodajemy do niego dwie łyżki płynu do mycia naczyń, a następnie mieszamy, aż ten się rozpuści. Powstały środek przelewamy do butelki z atomizerem.

Takim środkiem możemy posprzątać całą łazienkę. W przypadku trudnych zabrudzeń spryskujemy je i pozostawiamy płyn na powierzchni przez kilka minut, ale nie za długo. Kwas octowy mógłby negatywnie wpłynąć na niektóre elementy wyposażenia naszej łazienki.

Domowy środek na czyste fugi

Chcesz dokładnie wyczyścić fugi pomiędzy kafelkami? Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie środki. Wystarczy, że masz w domu trzy rzeczy:

  1. soda oczyszczona
  2. woda utleniona
  3. płyn do mycia naczyń

Za pomocą tych składników stworzysz skuteczny domowy środek do czyszczenia fug. Dzięki temu będą znów wyglądały jak nowe. Wystarczy wymieszać 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/4 szklanki wody utlenionej i 1 łyżkę płynu do mycia naczyń.

Z powstałych składników powstanie dość gęsta pasta, którą następnie nanosimy na szczoteczkę, którą szorujemy fugi. Po wszystkim wystarczy umyć podłogę jak zwykle, aby usunąć resztki pasty. Pamiętaj, aby wykorzystać do tego szczotkę o dość twardym włosiu. Dzięki temu czyszczenie fug będzie łatwiejsze.

Co zrobić, aby fugi dłużej pozostały czyste?

Istnieje ciekawy sposób, który wydłuży efekt Waszego sprzątania. Wystarczy na fugi nałożyć wosk. Możesz zrobić to wcierając w nie zwykłą świeczkę. Wosk sprawi, że zanieczyszczenia nie wejdą w pory fugi. Przy myciu podłogi usuniesz wosk wraz zabrudzeniami, które na nim osiadły. Dzięki temu fugi pozostaną czyste, ale konserwację trzeba wówczas powtórzyć.

Domowy płyn antystatyczny do wycierania kurzy

Walka z kurzami nie jest wyrównana. Gdy tylko je zetrzemy zaraz znów zaczynają odkładać się na powierzchniach. Nie musisz jednak kupować drogich środków do czyszczenia mebli z kurzu. Wystarczy, że do miseczki z wodą dodasz kilka kropli gliceryny, którą za parę złotych kupisz w aptece. Dzięki temu z łatwością zetrzesz kurze szmateczką w niej nasączoną, a dodatkowo tak szybko nie osiądą ponownie.

Jakie produkty jeszcze można wykorzystać do sprzątani?

Jednym z tanich produktów, które możemy wykorzystać podczas sprzątania jest sól. Pomaga w czyszczeniu przypalonych garnków czy osadów po herbacie w szklankach. WIlgotną powierzchnię wystarczy posypać solą, a po chwili wyczyścić zmywakiem kuchennym. Jeśli wymieszasz sól z sodą oczyszczoną i octem, a do tego dodasz odrobinę płynu do mycia naczyń, wtedy stworzysz uniwersalną pastę do sprzątania kuchni. Pamiętaj tylko o tym, aby konsystencja nie była zbyt rzadka. Działa podobnie jak mleczka do czyszczenia z mikrodrobinkami.

Skoro jesteśmy już przy kuchni, to kolejnym sposobem na jej posprzątanie jest wykorzystanie cytryny. Sok z cytryny dezynfekuje powierzchnie. Usuwa brzydkie zapachy i zabrudzenia z powierzchni, a także osady z kamienia. Istnieje bardzo dobry sposób na czyszczenie drewnianych desek do krojenia, których nie należy myć w zmywarce, ani zbyt długo namaczać. Wystarczy posypać je solą, a następnie dokładnie wyszorować połówką cytryny.

W domu warto mieć również szare mydło, które można kupić za kilka złotych, a zastąpi ono wiele detergentów. Jest przy tym bezpieczne i nie powoduje alergii. Doskonale sprawdza się przy odtłuszczaniu powierzchni, dlatego wodą z szarym mydłem bardzo dobrze myje się podłogi czy blaty w kuchni.

Podobne artykuły