Najlepszy sposób, aby wyczyścić słuchawkę prysznicową

Porady Data publikacji: 03 stycznia 2023 / Aktualizacja: 2023-11-30

Czyszczenie słuchawki prysznicowej to istna zmora podczas dbania o czystość w łazience. Powstaje na niej biały nalot z kamienia, który jest trudny do usunięcia. Z czasem powoduje zmniejszenie prześwitu lub całkowite zatkanie dysz, co utrudnia kąpiel. Część osób decyduje się wówczas na wymianę słuchawki prysznicowej na nową, ale tak naprawdę wystarczy tylko ją wyczyścić. Podpowiemy Wam, jak to skutecznie zrobić.

Czyszczenie słuchawki prysznicowej

W swojej kuchni posiadasz środek, który świetnie sprawdzi się do tego celu. Jest nim ocet spirytusowy. Zwykle wykorzystywany przez nas podczas gotowania do zakwaszania potraw. Czasem jednak używamy go podczas porządków. Dobrze czyści powierzchnie i przy okazji dezynfekuje je. Można za jego pomocą czyścić blaty kuchenne, wnętrze piekarnika, a także deski do krojenia.

Jest też środkiem, który pomaga usunąć kamień z czajnika. I właśnie tę samą właściwość wykorzystamy w łazience podczas czyszczenia słuchawki prysznicowej. Dzięki temu będzie wyglądała jak nowa.

Zaczynamy od odkręcenia końcówki węża słuchawki prysznicowej. Dzięki temu możemy teraz umieścić ją w odpowiedniej wielkości misce. Zalewamy ją octem wymieszanym z wodą w proporcjach 1:1. Dysze powinny znaleźć się pod powierzchnią cieczy. Resztę również możemy zalać, jeśli znajdują się na niej silne ślady z kamienia lub mydła.

Po kilkunastu minutach możesz ją wyjąć i wypłukać. Zobaczysz wówczas, że osady z kamienia zniknęły. Jeśli są jeszcze widoczne, włóż słuchawkę na kolejny kwadrans do mieszanki wody z octem.

Co zamiast octu?

Nie wszyscy przepadają za zapachem octu. Są osoby, które reagują na niego bardzo niedobrze. Pojawiają się wówczas mdłości, a przebywanie w pomieszczeniu staje się bardzo dużym dyskomfortem. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po inny specyfik, który również znany jest nam z kuchni.

Chodzi o kwasek cytrynowy, którego właściwości odkamieniające też są nam bardzo dobrze znane. Za jego pomocą czyścimy choćby czajniki z osadów kamienia. To samo możemy zrobić ze słuchawką. Tym razem jednak zamiast octu, do wody dodamy kwasku cytrynowego.

Dzięki zanurzeniu słuchawki w roztworze sprawiamy, że również jej wnętrze podlega zabiegom czyszczącym. Możemy ułatwić sobie sprawę i wlać mieszankę do butelki z atomizerem, a następnie spryskać nią słuchawkę. Osad z kamienia zniknie, ale wewnątrz nie zostanie już tak sprawnie usunięty.

Podobne artykuły