Najlepsze systemy szuflad: przewodnik po wyborze

Kuchnia Data publikacji: 02 kwietnia 2024

Zastanawiając się nad tym, jaki system szuflad w kuchni sprawdzi się najlepiej w przypadku Twoich mebli, musisz wziąć pod uwagę szereg aspektów mających wpływ na ich funkcjonalność. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, co może nieco utrudniać wybór szuflad kuchennych. Aby Ci pomóc, stworzyliśmy ten krótki przewodnik mający na celu wskazanie najważniejszych cech, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając szuflady do szafek kuchennych

Na co zwrócić uwagę wybierając szuflady kuchenne?

System do szafek montowanych w meblach kuchennych musi być naprawdę solidny, ponieważ szuflady kuchenne są zwykle mocno obciążone i bardzo intensywnie eksploatowane. Dlatego przed wyborem trzeba pomyśleć o następujących aspektach:

  • udźwig: to, jaki ciężar będą musiały wytrzymać szuflady kuchenne, zależy od tego, co będzie w nich przechowywane. Do lekkich przedmiotów, takich jak sztućce czy przyprawy, wystarczy system o małym udźwig. Do cięższych przedmiotów, np. garnków, czy koszy cargo potrzebny będzie system znoszący większe obciążenie do 40-50 kg;
  • prowadnice: prowadnice to ten element w meblach kuchennych, który odpowiada za płynny i cichy ruch szuflad. Do wyboru masz systemy wyposażone w wysokiej jakości prowadnice do szuflad kuchennych: prowadnice rolkowe lub prowadnice kulkowe;
  • montaż: zwróć uwagę na łatwość montażu systemu. Niektóre systemy są łatwe do zamontowania bez użycia narzędzi, inne wymagają użycia śrubokręta lub wkrętarki;
  • dodatkowe funkcje: niektóre systemy mebli kuchennych oferują dodatkowe funkcje, takie jak cichy domyk, push to open, czy spowalniacz.

Ostatnią rzeczą, o której także warto pamiętać, jest wykończenie. Systemy szuflad do kuchni dostępne są w różnych kolorach i wykończeniach. Wybierz te, które najlepiej pasują do aranżacji Twojego wnętrza.

Jaki system szuflad do kuchni wybrać?

System do szafek kuchennych musi być dopasowany do potrzeb użytkowników, a na rynku dostępne są rozmaite rodzaje szuflad do wyboru. Zastanawiając się nad zakupem, warto zwrócić uwagę na następujące, przykładowe systemy szuflad kuchennych:

  • Szuflady Blum Tandembox: systemy kuchenne Blum z kolekcji Tandembox to szeroki wybór prowadnic i szuflad o różnych udźwigach przechowywanych produktów. System jest łatwy do zamontowania i dostępny w różnych kolorach i wykończeniach.
  • Szuflady Blum Merivobox: system szuflad Blum Merivobox to nowoczesny system szuflad o minimalistycznym designie, jest on także dostępny w różnych wariantach kolorystycznych oraz oferuje szereg dodatkowych funkcji, takich jak ciche domykanie i systemy do przechowywania sztućców.
  • GTV Axis Pro: Axis Pro to system szuflad o wysokiej jakości prowadnicach i udźwigu do 70 kg. System jest łatwy do zamontowania i dostępny w różnych kolorach i wykończeniach.

Prowadnice do mebli kuchennych –  dlaczego są takie ważne?

Montując wybrany system szufladowy, należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie odpowiednich prowadnic. Jest to bardzo istotne, ponieważ to właśnie prowadnice do szafek kuchennych odpowiadają za komfort pracy w kuchni. Dzięki nim szuflady mogą płynnie działać, ale nie można też zapominać, że od rodzaju prowadnic zależy udźwig szuflady

Szuflada kuchenna jest zwykle wielokrotne wysuwana i wsuwana, dlatego należy zaopatrzyć ją w odpowiednie prowadnice rolkowe lub kulkowe. Prowadnice odpowiadają także za stabilność całej szuflady. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz przechowywać w szufladach nie tylko sztućce, ale także garnki i talerze. Źle dobrana prowadnica sprawi, że mocno obciążona szuflada nie będzie się wysuwała, a nawet może się urwać.

Jakie szuflady wybrać? Podsumowanie

Zastanawiając się nad tym, w jakie szuflady do kuchni warto zainwestować, po pierwsze zwróć uwagę na to, jakie prowadnice do szuflad kuchennych wybierzesz. Od nich zależy funkcjonalność danego mebla, niezależnie od tego, czy zamontujesz klasyczną szufladę, czy pojemne kosze cargo. Ich wygląd jest sprawą mniej istotną. 

Wybór systemu szuflad to inwestycja na lata, dlatego dobrze jest korzystać ze sprawdzonych rozwiązań oferowanych przez sprawdzone marki takie jak Blum, Salice, czy GTV.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły