Na te oszustwa możesz natknąć się na Facebooku. Uważaj!

Technologie Data publikacji: 05 lipca 2020

Na Facebooku znaleźć możemy większość naszych znajomych. Popularność tego serwisu sprawiła, że stał się on doskonałym miejscem do działania oszustów. Ci chcąc wykorzystać naszą łatwowierność, starają się na różne sposoby nas oszukać. Dzisiaj podpowiemy Ci na co uważać i jak się przed tym chronić.

Wyłudzenia na grupach zakupowych

Jeśli znajdziesz na grupie rzecz, którą ktoś chce sprzedać za dużo niższą cenę niż jest ona warta lub oddać nawet za darmo jedynie za koszty przesyłki, to w Twojej głowie powinna zaświecić się czerwona lampka.

Oszustwo to działa w bardzo prosty sposób. Skuszeni okazją umawiamy się ze sprzedawcą, który oczekuje przelewu, aby wysłać rzecz. Tłumaczy się oczywiście tym, że nie chce zostać oszukany.

Jeśli zrobimy przelew najprawdopodobniej nigdy tej rzeczy nie otrzymamy. Właśnie na tym polega oszustwo. Taką rzecz, której oszust nie ma może sprzedać wielokrotnie różnym osobom, każda wpłaci pewną sumę na konto oszusty i w ten sposób on na tym zarabia.

Jak się przed tym chronić? Najprostszym sposobem jest poproszenie by sprzedawca wysłał towar za pobraniem. Wtedy on otrzyma pieniądze, a my mamy pewność, że zapłacimy za rzecz, która została do nas wysłana. W tej sytuacji obie strony wygrywają, ale jeśli sprzedawca nie chce się na to zgodzić to powinno wzbudzić to Twoją czujność.

Fałszywe konkursy

Być może spotkaliście się z konkursami, w których można było za darmo dostać dom, samochód, iPhona czy materace dmuchane na wakacje. To najczęściej fałszywe konkursy, w których chodzi o to by atrakcyjną nagrodą ściągnąć jak najwięcej osób. Zadaniem w takim konkursie jest zwykle napisanie komentarza, udostępnienie posta lub polubienie strony.

Konkursy takie mogą mieć kilka celów. Jednym z nich jest zbudowanie dużej społeczności w szybkim czasie. Taką stronę z duża ilością fanów można następnie z zyskiem sprzedać.

W niektórych konkursach trzeba również wysłać SMS premium, w ten sposób możemy zapisać się na drogą subskrypcję zupełnie niepotrzebnej nam usługi SMS.

Jak się przed tym strzec? Po pierwsze nie ufajmy wszystkiemu co zobaczymy w sieci. Warto sprawdzić następnie jak długo istnieje strona, która konkurs ogłosiła. Czy jest to firma, którą można znaleźć w Internecie.

Pożyczka dla przyjaciela

Niektóre konta Twoich znajomych mogą zostać przejęte przez hackerów. Wtedy do wszystkich znajomych wysyłana jest informacja z prośbą o szybką pomoc finansową. Oczywiście ubierane jest to w pewną historię, a oszust liczy na to, że zechcemy pomóc znajomemu.

Wtedy najczęściej odbywa się to przez BLIK. Przez wygenerowany kod można wypłacić pieniądze z bankomatu. Przestępca jest praktycznie nie do namierzenia. My tracimy pieniądze, a po pewnym czasie okazuje się, że znajomemu ktoś włamał się na konto na Facebooku i wysyłał te wiadomości w jego imieniu.

Jak się przed tym chronić? Jeśli napisze do nas znajomy, z którym nie utrzymujemy stałego kontaktu to warto zastanowić się czy nie jest to oszustwo. Jeśli chcemy pomóc, najlepiej jest to zrobić osobiście i umówić się na spotkanie, w którym przekażemy pieniądze. Oszust na to z pewnością się nie zgodzi.

Jeśli mamy numer telefonu tego znajomego, warto do niego zadzwonić i zapytać czy ta wiadomość jest prawdziwa.

Fałszywe artykuły

Być może natrafiliście na artykuły, które podszywają się pod znane serwisy informacyjne i zarazem informują o niesamowitym sposobie na zarobienie pieniędzy i odmienienie swojego życia.

Jest to dosyć popularny sposób, który uderza w naszą chęć wzbogacenia się. Któż nie chciałby zarabiać więcej? Najczęściej artykuły takie zachęcają nas potem do wysłania wiadomości SMS, przez którą następnie zapiszemy się do drogie subskrypcji SMS Premium.

Strony te również mogą zachęcać do pobrania plików, które zainfekują nasz komputer i jednocześnie pozwolą przestępcy na pozyskanie naszych danych dostępowych do poczty e-mail, facebooka, konta bankowego i innych usług, w których się logujemy.

Dane takie są bardzo cenne i mogą posłużyć do dalszego oszustwa i narażenia nas lub naszych znajomych na duże straty finansowe.

Nowi znajomi i intratne propozycje

Wyznacznikiem popularności na Facebooku jest liczba znajomych. Stąd też wiele osób przyjmuje nowe znajomości od osób, których de facto prywatnie nie zna.

Znajomość taka może okazać się dla nas jednak dość kosztowna. Jedną z rzeczy, która może próbować zrobić taka osoba jest zachęcenie nas do udziału w nieznanych nam instrumentach finansowych, które obiecują dobre zyski, ale tak naprawdę służą jedynie wyłudzeniu pieniędzy.

Przykładowa wiadomość jaką możemy dostać.

Jak się przed tym chronić? Warto sprawdzić jak długo ta osoba jest na Facebooku. Warto też sprawdzić jej zdjęcia w galerii. Pobierz zdjęcie główne na komputer, a następnie wchodząc na images.google.com wyszukaj go w sieci. Często okazuje się, że osoba taka podszywa się pod kogoś kim faktycznie nie jest i w ten sposób możemy poznać prawdziwą tożsamość osoby ze zdjęcia.

Fałszywy link w wiadomości od znajomego

Tutaj również mamy do czynienia z przejęciem konta osoby znajomej. Ta jednak wysyła nam wiadomość z jakąś szokującą informacją. Może tam być nasze zdjęcie lub informacja o rzekomym zaginięciu dziecka naszej znajomej.

Gdy klikniemy ten link okaże się, że musimy ponownie zalogować się na Facebooka bo zostaliśmy wylogowani. Tak naprawdę to specjalnie spreparowana strona, która zbiera nasze dane logowania i hasła. W ten sposób oszust dalej rozprzestrzenia swoje oszustwo i pozyskuje dane nowych osób, które może wykorzystać.

Podobne artykuły