Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krzeseł

Wnętrza Data publikacji: 05 lutego 2020 / Aktualizacja: 2020-02-08

Jakie krzesła wybrać – przed takim problemem stajemy podczas urządzania naszego domu czy mieszkania. Wybór krzeseł jest bardzo ważną rzeczą.

Mają one służyć nam latami. Dlatego nie należy robić tego w pośpiechu i podejmować decyzji pod wpływem emocji. Dzisiaj postaramy się Wam w tym trudnym wyborze pomóc przedstawiając kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas dokonywania tego wyboru.

Właściwie wybrane krzesło nie tylko będzie dekoracją naszego wnętrza, ale również będzie wygodne i funkcjonalne. Dlatego warto najpierw zwrócić uwagę na to jaką funkcjonalność będzie pełniło. Najczęściej krzesła kupujemy do jadalni.

Jak wybrać krzesła do jadalni

Krzesło do jadalni musi być wygodne, w końcu spędzamy na nim często wiele godzin podczas rodzinnych imprez. Musi również być praktyczne. W przypadku jego zabrudzenia powinno dać się je łatwo wyczyścić.

Nie mniej ważna jest również wysokość siedziska. Powinno ono znajdować się na wysokości mniejszej o 5 cm niż zgięcie podkolanowe osoby, która będzie na nim siedzieć. Oczywiście nie da się dostosować wysokości każdego z krzeseł pod wszystkich gości, dlatego wybieramy je zazwyczaj pod siebie. W końcu to my będziemy z nich korzystać najczęściej.

Krzesło musimy też dostosować do wysokości stołu. Najczęściej przyjmuje się, że siedzisko powinno znajdować się od 45 do 50 cm od podłogi. Powinno ono zapewnić dodatkowo 30 cm miejsca na nogi od dolnej krawędzi stołu.

Oparcie natomiast powinno pozwolić na utrzymanie naturalnej postury, a najlepiej, aby nie było zbyt mocno pochylone do tyłu co przy dłuższym siedzeniu przy stole sprawia dyskomfort.

Co do kształtu krzesła i jego wielkości decyzję podejmujemy zwracając uwagę na wielkość stołu i ilość osób, które mają się przy nim zmieścić. Standardowo zakłada się, że jedna osoba z krzesłem powinna posiadać 90 cm szerokości blatu stołu aby wygodnie przy nim siedzieć.

Inaczej wygląda to natomiast w przypadku krzeseł, które będą wykorzystywane do innych celów i znajdą się w miejscu wypoczynku. Świetnie sprawdzają się wtedy krzesła z podłokietnikiem i z głębszym oraz szerszym siedziskiem oraz oparciem. Mogą one być większe i mniej mobilne niż krzesła przy stole jadalnianym, które częściej musimy odsuwać.

W takim przypadku możemy więc zaszaleć wybierać dużo ciekawsze kształty krzeseł, które przy stole zajmowałyby po prostu zbyt dużo miejsca, a jedzenie przy nich wymagałoby przyjmowania niewygodnej pozycji.

Wybór materiału

Wybór materiału obicia krzesła zależy w głównej mierze od naszego wnętrza i stylu w jakim je urządzamy. Warto jednak wybrać materiały, które łatwo się czyszczą w części jadalnianej salonu – sprawdza się tu dobrze naturalna skórka lub ekologiczna.

Podobne artykuły