Styl skandynawski cieszy się olbrzymią popularnością w budownictwie mieszkaniowym. Na takie rozwiązanie stawiają między innymi zwolennicy minimalistycznej estetyki, ale też osoby pragmatyczne, szukające praktyczności, zapewniającej maksymalną wygodę codziennego funkcjonowania. W takich pomieszczeniach obok standardowego wyposażenia często pojawia się również kominek.
Jakie kominki mogą się sprawdzić we wnętrzach skandynawskich? Czym się kierować podczas wyboru oraz jak zabudować wkład kominkowy, by wpisał się w modną aranżację? O tym napiszemy poniżej.
Aranżacje skandynawskie wykorzystuje się we wszystkich domowych pomieszczeniach. Są proste i ascetyczne, nie pozbawione jednak nastrojowości i przytulności, na którą wpływa choćby zastosowanie naturalnych materiałów (drewno, tkaniny) oraz jasna kolorystyka.
W jakich przestrzeniach skandynawskich warto ustawić kominek? Zwykło się kojarzyć to praktyczne źródło ciepła z miejscami, w których spędza się sporo czasu na pracy lub relaksie. Trudno się dziwić, że najczęstszym pomysłem jest wprowadzenie kominków do salonów lub wielofunkcyjnych pokojów dziennych, gdzie każdego dnia spotykają się wszyscy domownicy lub dokąd zaprasza się gości.
Niekiedy kominek trafia jednak do innych pomieszczeń reprezentacyjnych bądź rekreacyjnych – może to być na przykład sypialnia lub domowy gabinet. Wybór odpowiedniej konstrukcji jest podyktowany w głównej mierze specyfiką wnętrza oraz indywidualnymi oczekiwaniami. Warto sprawdzić choćby dostępne rozwiązania od TrendKominki.
Standardowy wkład kominkowy (w dowolnym stylu) pozwala na ogrzanie pomieszczenia, w którym jest on ustawiony. Oprócz tego można jednak wybrać inne warianty, umożliwiające wykorzystanie kominka jako dodatkowego wsparcia dla systemu ogrzewania domu lub mieszkania.
Do tego celu wykorzystuje się praktyczne systemy DGP (rozprowadzanie gorącego powietrza) lub wkład z płaszczem wodnym – gorąca woda przekazywana do centralnego ogrzewania, by zasilić kaloryfery, ogrzewanie podłogowe oraz dostarczyć ciepłą wodę użytkową. Taka opcja to poprawa komfortu nie tylko w jednym pomieszczeniu. Przydaje się zwłaszcza poza sezonem grzewczym, gdy uruchamianie centralnego kotła bywa po prostu nieopłacalne.
Pamiętajmy też, że optymalizacja wykorzystania ciepła powstającego w kominku to proces niezmiernie korzystny dla środowiska naturalnego, które przecież jest tak bliskie założeniom skandynawskich tendencji wnętrzarskich.
Gdy mówi się o kominkach skandynawskich, nie sposób nie wspomnieć o kwestii stworzenia odpowiedniej zabudowy takich wkładów kominkowych. To bowiem od zastosowania właściwych materiałów wykończeniowych zależą walory wizualne źródła ciepła.
Jakie wykończenie sprawdza się najlepiej? Da się zastosować praktyczne płyty kominkowe – proste w montażu, tanie i pozwalające na gładkie wykończenie lub zabudowanie kominka według indywidualnych upodobań ciekawym materiałem licowym. Można nawet pokusić się o okładzinę z kamienia lub cegły, bądź wprowadzenie elementów drewnianych, nawiązujących do estetyki całego wyposażenia wnętrz w duchu skandynawskim. Najczęściej stawia się na tradycyjne materiały w naturalnych kolorach, które stanowią łącznik między przestrzenią mieszkalną a naturą. Sporo inspiracji na to, jak ciekawie urządzić salon lub sypialnię w duchu skandynawskim można znaleźć na stronie: ladnemieszkanie.com.pl.
Kominki we wnętrzach skandynawskich to nic wyjątkowego. Stanowią praktyczne wyposażenie i urządzenie grzewcze oraz dopełniają aranżację, dodając jej przytulności i ciepła także w znaczeniu metaforycznym. Jeśli planujemy zatem stworzenie pomieszczeń w takim klimacie i mamy taką możliwość, rozważmy wykorzystanie kominka w naszych domach – dla estetyki, nastroju i funkcjonalności przestrzeni.