Firanki – jak je dopasować do stylu wnętrza?

Wnętrza Data publikacji: 06 września 2022

Dobrze dobrane firanki mogą stworzyć całą aranżację wnętrza. Stają się bowiem jego klasycznym uzupełnieniem oraz przynoszą szereg korzyści. Aby je odpowiednio wystylizować, potrzebne będzie kilka odpowiedzi na kluczowe pytania. Jak zatem dopasować firanki do stylu pomieszczenia? Podpowiadamy.

Firana idealna, czyli jaka?

Firanki to jednak przede wszystkim ciekawa i klasyczna dekoracja okna. Dodaje ona wnętrzu przytulności i charakteru. Okno udekorowane firaną przykuwa także uwagę oraz staje się kolejnym elementem designu wnętrza. Pierwszym krokiem do odpowiednio dobranych firan jest odpowiedź na pytanie, jakie funkcje ma ona spełniać. Jeśli ma być tylko dekoracją, najlepiej sprawdzi się taki model, który nie będzie przysłaniać całego okna. Dodatkowo można eksperymentować ze sposobem jego upięcia. Egzamin na ochronę przeciwsłoneczną zda wariant na taśmie marszczącej – przepuszcza on najmniej promieni słonecznych do pomieszczenia.

Różne materiały mają inne właściwości, nie tylko podczas codziennego użytkowania, ale także czyszczenia. Materiał jest odpowiedzialny również za to, jak firana ułoży się na oknie. Obecnie jednym z najpopularniejszych, które wykorzystuje się do produkcji firan jest delikatny woal, który znakomicie przepuszcza światło i jest materiałem bardzo plastycznym. Współgra on z innymi tkaninami i łatwo wpasowuje się w różnorodną stylistyką wnętrza.

Firanki z woalu doskonale sprawdzą się w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Odpowiednia długość oraz szerokość firanki to kolejna kluczowa kwestia. W przestronnych, jasnych wnętrzach sprawdzą się długie firany. W małym salonie lepiej postawić natomiast na firanki sięgające parapetu, by nie przytłoczyć pomieszczenia.

Dopasowanie firan do wielkości pomieszczenia

W przypadku niewielkich pomieszczeń warto zdecydować się na firanki z lekkich i jasnych tkanin. Wpuszczą one do pomieszczenia znacznie więcej światła, co automatycznie sprawi, że wnętrze będzie wydawało się optycznie większe. W takim pomieszczeniu sprawdzą się też spokojne wzory oraz motywy. Efekt zmniejszenia wnętrza zostanie z kolei uzyskany przy zastosowaniu masywnego wzornictwa oraz wyrazistych i dominujących kolorów.

Dekoracja okna stanowi ważny punkt urządzania wnętrza. Okna pozbawione firan wydają się bowiem puste, a mieszkanie znacznie mniej przytulne i urokliwe. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby firany były idealnie dopasowane, zarówno do stylu, który reprezentuje dane wnętrze, jak i poczucia estetyki domowników.

Podobne artykuły