Jak pozbyć się mszyc domowymi sposobami?

Ogród Data publikacji: 03 kwietnia 2024

Kwestia szkodliwości mszyc znana jest praktycznie każdemu ogrodnikowi, niezależnie od jego doświadczenia. Należą one do najgroźniejszych, a jednocześnie najszybciej rozwijających się szkodników roślinności. Pozbycie się tego intruza nie należy do zadań najłatwiejszych. Warto działać szybko, jednak nie trzeba od razu sięgać po preparaty chemiczne. Można wpierw spróbować metod domowych. Sprawdź, o jakich mowa!

Mszyce — co to za szkodnik i dlaczego należy się ich pozbyć?

Mszyce są niewielkimi szkodnikami należącymi do rodziny pluskwiaków. Są niewielkie, dlatego czasem ciężko dostrzec je gołym okiem. Cechą charakterystyczną mszyc jest to, że żerują w licznych populacjach. W naszych rodzimych ogrodach nie brakuje mszyc koloru zielonego, czarnego, brązowego, szarego czy białego.

Mszyce lubują się w pędach, młodych pąkach i liściach. Szkodliwa działalność mszyc skupia się na wysysaniu cennych soków roślinnych, co z kolei negatywnie wpływa na całą roślinę, poważnie ją osłabia. Mszyce żerują zarówno na roślinach doniczkowych, ozdobnych, jak i użytkowych.

Zwalczanie mszyc domowymi sposobami

Na szczęście nie brakuje sposobów, aby powalczyć z mszycami w sposób naturalny, nie wychodząc poza domowy arsenał. Warto najpierw wypróbować przyrządzone własnoręcznie preparaty, zanim usuniemy mszyce chemikaliami, skażając przy tym środowisko naturalne.

Pierwszą metodą jest domowy wywar z cebuli. Do jego stworzenia potrzebne jest 70 g cebuli oraz 10 litrów wody. Warzywo należy zalać wodą, a następnie gotować przez pół godziny. Uzyskany wywar trzeba przelać do specjalnego spryskiwacza, a następnie spryskać wszystkie rośliny będące ofiarą mszyc. Czynność warto powtarzać co 3 dni.

Drugi sposób to wywar z czosnku. Warzywo to działa odstraszająco na mszyce, dlatego warto spróbować wykonać wywar składający się z 20 g czosnku oraz 10 litrów chłodnej wody. Przygotowany płyn należy odstawić na 24 godziny w ciepłe miejsce. Po tym czasie domowy środek trzeba rozcieńczyć w stosunku 1:1 z wodą i spryskać nim rośliny zajęte przez mszyce.

Ocet sprawdza się nie tylko podczas sprzątania, ale również w przypadku walki z mszycami. Ocet trzeba wymieszać z wodą w stosunku 1:10 (do wody wlewać ocet, nie na odwrót). Tak powstałym roztworem wystarczy spryskać rośliny, na których żerują mszyce.

Ciekawą metodą jest roztwór wykonany z szarego mydła. Na 1 litr ciepłej wody przypada 15-20 g szarego mydła, które należy w niej rozpuścić. Wystudzonym płynem należy spryskać mszyce. Przy tej metodzie warto pamiętać, iż szare mydło negatywnie wpływa na pszczoły, dlatego roztwór ten lepiej stosować tylko w przypadku bardzo dużych inwazji oraz w momencie, gdy zakończy się oblot.

Podobne artykuły