Szykujesz się do pierwszego koszenia trawy w tym roku? Nie wyrzucaj jej, zrób z niej nawóz!

Ogród Data publikacji: 23 marca 2023

Wiosna sprawiła, że natura wróciła do życia. W naszych ogrodach pojawiły się przebiśniegi i krokusy, a wraz z nimi pierwsze owady. Do życia wróciła również trawa, którą nie długo będziemy musieli pierwszy raz w tym roku skosić. Nie wyrzucajcie jej jednak! Podpowiemy Wam, jak ją wykorzystać i stworzyć z niej naturalny nawóz.

Jak zrobić nawóz ze skoszonej trawy

Istnieje kilka sposobów na zrobienie nawozu z trawy skoszonej w ogrodzie. Wybierz ten, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Kompostowanie trawy

Kompostowanie trawy to jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie nawozu z niej. Proces ten polega na celowym rozkładzie trawy w celu uzyskania nawozu w postaci czarnego, ziemiopodobnego materiału. Wraz z trawą możemy w kompostowniku zmieszać inne organiczne resztki z naszej kuchni np. obierki ziemniaków.

Proces kompostowania polega na mieszaniu materiałów organicznych w stosie i kontrolowaniu ich wilgotności i temperatury. Trawa jest jednym z najważniejszych składników kompostu, ponieważ jest bogata w azot i inne składniki odżywcze, które są niezbędne do zdrowego wzrostu roślin.

Skoszoną trawę umieść w kompostowniku. Pamiętaj o tym, że trzeba go co jakiś czas wymieszać. W ten sposób stworzysz warunki dla bakterii i innych organizmów, które zaczną rozkładać składniki organiczne, a w efekcie powstaną z nich składniki odżywcze, które rośliny będą mogły wchłonąć. Kompost powinien być gotowy po około 6-12 miesiącach, w zależności od warunków, takich jak temperatura, wilgotność i ilość materii organicznej.

Suszenie trawy

Suszenie trawy na słońcu to kolejny sposób na uzyskanie naturalnego nawozu dla Twojego ogrodu. Z pewnością dużo łatwiejszy i szybszy od kompostowania. W ten sposób powstanie naturalny nawóz bogaty w składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas, które są niezbędne do zdrowego wzrostu roślin. Suchą trawę wystarczy wymieszać z ziemią podczas przekopywania ogródka lub rozsypać wokół grządek.

Zalanie trawy wodą

To chyba najłatwiejszy i najszybszy sposób. Metoda ta polega na wrzuceniu trawy do beczki i zalewaniu jej wodą. Po kilku dniach powstaje „herbata z trawy”, która zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak azot, potas, fosfor i mikroelementy. Taki roztwór można następnie rozcieńczyć i użyć do podlewania roślin jako naturalny nawóz.

Podobne artykuły