Meble kuchenne na wymiar czy gotowe?

Kuchnia Data publikacji: 30 października 2017

Nieodłącznym składnikiem remontu kuchni jest kwestia odpowiedniego umeblowania. Oferty marketów kuszą zestawami gotowych mebli kuchennych za kilkaset złotych, podczas gdy meble kuchenne na wymiar, zrobiony dokładnie na nasze zamówienie to czasem koszt nawet wielokrotnie większy. A zatem, co wyróżnia te dwa podejścia do umeblowania kuchni?

Meble gotowe – opcja szybsza i tańsza

Jeśli mamy bardzo mało czasu i bardzo mało pieniędzy – wybranie gotowego zestawu mebli może mieć uzasadnienie. W zasadzie w ciągu jednego dnia możemy kupić gotowy zestaw, przewieźć do domu i rozpocząć montaż. Biorąc pod uwagę, że z racji masowej produkcji, takie meble są stosunkowo tanie, to można by się spodziewać, że będzie to powszechny wybór. Skoro jednak sami widzimy, że w domach królują raczej meble na wymiar niż popularne „gotowce”, to zapewne ma to jakieś powody. Spójrzmy zatem na argumenty osób preferujących meble na zamówienie.

Meble na indywidualne zamówienie – rozwiązanie optymalne

Wśród najważniejszych powodów, dla których ludzie wybierają meble na wymiar, warto wymienić:

  1. Lepsze wykorzystanie przestrzeni.

      Nie tylko każdy człowiek jest inny – również kuchnie mają przeróżne kształty i wymiary. Wybierając meble gotowe, zawsze będziemy skazani na pozostawienie niewykorzystanych miejsc w kuchni, gdyż ograniczeni jesteśmy wymiarami gotowych mebli. Tymczasem, bez względu na to, jak duża jest nasza kuchnia, nigdy zapewne nie pomyślimy „mam zdecydowanie za dużo blatu roboczego” – szybciej możemy się spodziewać myśli wręcz przeciwnych. Dlatego nie rezygnujmy świadomie z powierzchni kuchennej tylko dlatego, że chcieliśmy zaoszczędzić kilka złotych na meblach. Pamiętajmy, że takie umeblowanie kuchni będzie nam zapewne towarzyszyło przez lata, a więc postarajmy się, by ten widok nam odpowiadał.

  1. Dużym plusem jest dość dowolny wybór sprzętu kuchennego.

      Meble gotowe narzucają nam w większości przypadków kuchenkę wolnostojącą, nie dają nam też szans na efektywne zastosowanie sprzętu do zabudowy. W praktyce oznacza to, że nie będziemy mogli zastosować np. kuchenki mikrofalowej do zabudowy, a w rezultacie będziemy musieli umieścić ją na blacie, jeszcze bardziej zmniejszając dostępną przestrzeń.

  1. Czy naprawdę chcemy mieć dokładnie takie same meble jak nasz sąsiad?

      Czy nie chcemy mieć możliwości samodzielnego dobrania kolorystyki naszych mebli, ich dokładnych rozmiarów i rozmieszczenia? Jeśli mamy w sobie choć odrobinę kreatywności, to będziemy chcieli dopasować kuchnię do naszych potrzeb. Z meblami gotowymi to się nam nie uda.

Podobne artykuły