Czym różni się świeży czosnek od czosnku w proszku?

Kuchnia Data publikacji: 18 kwietnia 2019

Czym różni się czosnek w proszku od czosnku świeżego? Czosnek jest bardzo dobrym dodatkiem do wielu dań, nie tylko sprawia, że ich smak jest bardziej intensywny, ale też wpływa na walory zdrowotne spożywanych przez nas posiłków. Czosnek to przecież naturalny antybiotyk, który pomaga walczyć nam z infekcjami i wzmacnia układ odpornościowy. Czosnek w proszku jest łatwiejszy do użycia jako przyprawa, czy różni się czymś od świeżego czosnku?

Czym różni się czosnek świeży od czosnku w proszku?

Czosnek w proszku jest wygodniejszy w użyciu, ale smak nie dorównuje świeżemu. Co nie musi przecież wcale oznaczać, że z jego spożywania czerpiemy dużo mniej korzyści, jeśli oczywiście zależy nam głównie na wartościach zdrowotnych, a nie na samym smaku.

Świeży czosnek doda potrawie dużo więcej smaku. Można go stosować na wiele sposobów. Jeśli ząbek czosnku posiekasz smak będzie łagodniejszy i uwolni się do potrawy z czasem jej przygotowywania. Jeśli przeciśniesz go przez praskę smak będzie zdecydowanie ostrzejszy i uzyskamy go dużo szybciej. Jeśli chcesz tylko dodać czosnkowego aromatu zupie czy sosowi dodaj cały ząbek bez zgniatania czy przeciskania go przez praskę.

Czosnek w proszku można przechowywać zdecydowanie dłużej dlatego łatwiej mieć go zawsze pod ręką w swojej kuchni. Niestety wygoda ta wiąże się z dużo mniej aromatycznym i wyraźnym smakiem, który uzyskać możemy jedynie stosując czosnek świeży. Dlatego warto jest pamiętać proporcje. Jeśli w przepisie znajdziecie informację o użyciu 1 ząbka czosnku to musicie zastąpić go 1/2 łyżeczki czosnku w proszku. To właśnie przez to, że jest on mniej aromatyczny. Ma za to inne zalety – nie ma tak wyrazistego zapachu, dlatego nie będziemy nim pachnieć co dla wielu może być krępujące. Łatwiej jest też smak czosnku w proszku rozprowadzić np. nacierając nim pieczeń. Kto go próbował wie jednak, że smak ten nie zastąpi nam zwykłego czosnku.

Jeśli jednak przejdziemy do kwestii zdrowotnych to okaże się, że czosnek granulowany zawiera zarówno witaminy jak i składniki mineralne, które zawiera też świeży czosnek. Można więc uznać, że stosując go również poprawiamy swoje zdrowie. Dlatego wybór czy wolimy użyć czosnek świeży czy granulowany zależy od nas.

Czy czosnek granulowany zawiera sól?

Nie powinien. Czosnek granulowany to powinien być wysuszony i sproszkowany czosnek. Co innego gdy kupimy sól czosnkową. Ta jest już przyprawa, która w składzie ma sól i czosnek, dlatego nie trzeba wtedy używać dodatkowo soli, ale należy mieć na uwadze to, że smak czosnku w takim przypadku będzie rozwodniony i mniej intensywny. Warto przed zakupem upewnić się sprawdzają skład na opakowaniu.

Podobne artykuły