Masz kota? Zobacz co dzięki temu zyskujesz w stosunku do osób, które go nie mają!

Lifestyle Data publikacji: 26 marca 2019

Jeśli zastanawiasz się nad posiadaniem kota, to ten artykuł być może do tego Cię przekona. Okazuje się, że fakt spędzania czasu z kotem wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego życia, a to sprawia, że kota warto mieć. Nie są to też domniemania posiadaczy kotów, ale naukowo udowodnione fakty, które jednoznacznie wskazują na to, jaki wpływ ma kot na nasze życie.

Kociarze mają mniejsze ryzyko wystąpienia zawału

Potwierdzają to badania naukowców z Uniwersytetu w Minesocie, którzy dowiedli, że osoby posiadające koty mają mniejszą skłonność do zawałów. Badania trwały 10 lat, przez ten czas obserwowano 4.5 tysiąca ludzi, z których 3/5 posiadało kota. Wśród tej grupy ryzyko zawału serca było niższe aż o 30%. Wniosek? Boisz się zawału czy udaru, kup sobie kota :)

Koty obniżają ciśnienie

Gdy kot wydaje swoje charakterystyczne pomrukiwanie, może w ten sposób obniżyć ciśnienie krwi i poprawić nasz nastrój. Dźwięki te mają częstotliwość od 20 do 140 Hz, a według naukowców dźwięki te działają na nas jak terapia.

Koty zmniejszają stres

Nie musisz nawet posiadać kota aby zmniejszyć poziom stresu. Wystarczy obejrzeć 20 minut śmiesznych filmów z kotami. Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii. Oglądanie kotów podczas ich zabaw zmniejsza poziom kortyzolu, który jest homornem stresu.

Koty pomagają w przypadku autyzmu

W 2012 francuscy naukowcy obserwowali 40 dzieci z autyzmem. Te, które obcowały z kotami były spokojniejsze i łatwiej komunikowały się z otoczeniem. Jak twierdzą, wszystko dzięki zwiększeniu oksytocyny. Jest to hormon przeciwny do kortyzolu, czyli zapewniający uczucie szczęścia. Głaskanie futerka wydziela właśnie ten hormon. Dlatego pieszczoty z kotem pomagały dzieciom z autyzmem.

Źródło artykułu: https://www.newsweek.pl/styl-zycia/11-naukowych-dowodow-na-to-ze-kot-pomaga-w-zyciu/x5z8d9b

Podobne artykuły