Mandat za rozpalenie grilla lub włączenie kosiarki spalinowej? Tak i to nawet 5 tys. zł!

Lifestyle Data publikacji: 21 września 2020

Co roku na początku sezonu grzewczego jak bumerang wraca problem smogu. Jakość powietrza oczywiście ma duże znaczenie. Smog jest przyczyną wielu chorób i dlatego należy z nim walczyć. Mazowsze jednak postanowiło podjąć drastyczne ograniczenia.

Jak podaje Radio Zet Program Ochrony Powietrza na Mazowszu zakłada poprawienie jakości powietrza i ograniczenie pyłu PM10 o 44%, PM2,5 o 57%, bezno(a)pirenu o 69% oraz ditlenku azotu o 27%. Program będzie funkcjonował do 2026 roku, ale aby osiągnąć takie wyniki potrzeba zdecydowanych ruchów.

Ograniczenia będą spore

Działanie ma ograniczyć źródła zanieczyszczenia powietrza w województwie mazowieckim. Podczas dni smogowych, o których mieszkańcy zostaną poinformowani alertem, zabronione będzie palenie w kominkach (chyba, że to jedyny sposób ogrzania domu). Jednak to nie wszystko. Nie będziemy mogli rozpalić grilla lub ogniska, korzystać ze spalinowych narzędzi ograniczyć.

Niedostosowanie się do zasad będzie oznaczało narażenie się na wysokie kary. Mandat może wynieść od 500 zł do nawet 5 tys. złotych.

Podobne artykuły