Mama psycholog podała ciekawy sposób na uspokojenie histerii u swojego dziecka. Wypróbujesz go?

Parenting Data publikacji: 13 października 2017 / Aktualizacja: 2022-01-19

Dzieci mają swoje gorsze chwile. Czasami z byle powodu wpadają w histerię i nie chcą się uspokoić. Jedna mama, która jest jednocześnie psychologiem postanowiła podzielić się swoim sposobem na uspokojenie córki.

Odpowiadanie na nerwy dziecka naszymi nerwami nie ma żadnego sensu. Aby dziecko uspokoiło się możemy zastosować prostą sztuczkę, którą zalecają dziecięcy psychologowie. Gdy dziecko wpadnie w histerię wystarczy zadać mu jedno pytanie.

Zobacz również: Jaki dywan do pokoju dziecięcego? Zachwyć swoją pociechę

Czy to jest duży, średni czy mały problem?

Nawet bardzo małe dzieci potrafią różnicować problemy według ich wagi. Wiedzą również, że problemy można rozwiązywać, wystarczy podjąć odpowiednie kroki. Dlatego też wolą aby problem był mały bo wtedy prawdopodobieństwo jego rozwiązania jest dużo większe.

Gdy dziecko już ustali jaki typ problemu ma do rozwiązania możesz zadać kolejne pytanie i zapytać – jakie możemy rozwiązać ten problem? Potrzeba zastanowienia się i przemyślenia problemu sprawia, że dziecko zajmuje się też czymś innym i zapomina o histerii.

Jak wspomina nasza bohaterka mama, jej córeczka płakała bo w szafie nie było jej ulubionych spodni, które chciała koniecznie ubrać. Suszyły się one po prostu z innymi ubraniami po praniu. Zapytała ją wtedy jaki to jest problem, duży, średni czy mały. Dziewczynka odparła, że mały. Więc jak możemy go rozwiązać, sama wpadła na to, że przecież może ubrać dzisiaj inne spodnie, a jutro ubierze już czyste swoje ulubione.

Dzieci są bardzo mądre, często mądrzejsze niż nam się wydaje. My z pozycji starszych i bardziej doświadczonych często lekceważymy je i nie wierzymy, że mogą w taki sposób rozwiązać swój problem. Wystarczy jednak zapytać by okazało się, że dziecko potrafi się uspokoić samo.

Podobne artykuły