Maj w ogrodzie jest jednym z najbardziej kolorowych i produktywnych miesięcy w roku. Zaczynają kwitnąć nieziemsko pachnące i wyglądające kwiaty, drzewa owocowe się zielenią, a cieplejsze dni wręcz krzyczą, by spędzać czas na dworze. To w tym miesiącu kończą się wreszcie przymrozki i można odetchnąć pełną piersią z pewnością, iż zima wróci dopiero za kilka miesięcy. W maju ogrodnicy mają też pełne ręce roboty. Jest to okres intensywnego sadzenia, siania oraz pielęgnacji.
Maj w ogrodzie to niezwykle intensywny miesiąc. Ogrodnicy mają pełne ręce roboty chociażby przy sadzeniu drzew, krzewów czy kwiatów.
W maju bez większego problemu można wysadzać drzewa oraz krzewy, jednak wyłącznie te, które wcześniej wysiewane były do pojemników. Zanim rozpocznie się okres sadzenia, warto obficie nawodnić wszystkie krzewy, które mają trafić do gruntu. Miesiąc maj jest doskonałym czasem na wysadzenie do gruntu azalii, roślin iglastych oraz rododendronów.
Z początkiem miesiąca zająć się trzeba sadzeniem roślin cebulowatych, które nie zimują w glebie. Należą do nich takie odmiany, jak eukomis, mieczyki, begonia bulwiasta, błonczatka, zawilec wieńcowy, sprekalia, galtonia oraz brodia. Druga połowa maja wielu ogrodnikom mija pod znakiem pacioreczników oraz dalii.
Maj w ogrodzie upływa często także w towarzystwie roślin jednorocznych i dwuletnich. W tym pięknym, słonecznym i iście wiosennym miesiącu sadzimy bratki ogrodowe, lwie paszcze, astry chińskie oraz kocanki. Pod koniec miesiąca do gruntu powinny trafić rośliny takie, jak:
Maj w ogrodzie to intensywny miesiąc także pod względem siania. Nie wszystkie rośliny możemy wsiewać bezpośrednio do gruntu, zwłaszcza we wczesnych miesiącach, jednak są wyjątki.
Pierwsza połowa maja to doskonały czas na wsianie do gruntu, takich kwiatów, jak:
W drugiej połowie maja do gleby można wsiewać kolejne rośliny. W tej grupie znajdziemy:
Maj to równie dobry miesiąc, by wysiewać rośliny dwuletnie. Warto jednak pamiętać, by akurat te rośliny wsiać wpierw do rozsadnika. Do kwiatów dwuletnich wysiewanych w maju zaliczamy:
Te kwiaty do gleby można wsadzać dopiero końcem lata.
Co zrobić w maju w ogrodzie, prócz wysiewania i wysadzania roślin? Praca w ogrodzie nie polega jedynie na sianiu i sadzeniu. Do obowiązków ogrodnika należy sporo innych, równie istotnych czynności.
Maj to dobry czas na przesadzenie oraz podzielenie bylin. Warto jednak pamiętać, by podczas tych czynności ostrożnie przyciąć zbyt mocno połączone ze sobą nadziemne części roślin. Dodatkowo, jeśli zauważymy, iż byliny wypuściły nowe pędy, konieczne jest ich zabezpieczenie przed chłodami nocy. Powinniśmy na to zwrócić uwagę głównie, jeśli w pogodzie przewidziane dość duże, jak na maj, spadki temperatury. Ochronę wrażliwym roślinom, takim jak np. dalia, można zapewnić wykorzystując kartony, materiał do ściółkowania czy skrzynki.
Miesiąc maj to czas, kiedy kończy się intensywny okres wzrostu kwiatów cebulowych. Warto wtedy przystąpić do usunięcia zbędnych chwastów oraz spulchnić nieco ziemię, w której rosną. Początek miesiąca można poświęcić na ostatnie nawożenie, głównie wieloskładnikowymi, łatwo przyswajalnymi nawozami. W ten sposób rośliny będą mieć siłę do wytworzenia całkowicie nowych bulwek i cebulek.
W maju zajmujemy się roślinami, które zdążyły już przekwitnąć. Przede wszystkim wyłamujemy kwiaty u ich nasady, a kiedy zaczną żółknąć, możemy zaprzestać nawadniania.
Maj w ogrodzie płynie także pod znakiem przycinania roślin krzaczastych. Powinniśmy zająć się głownie daliami i fuksjami, które najlepiej się rozwijają, kiedy nie mają więcej, jak dwa pędy. Resztę koniecznie trzeba usunąć.
Krzewy róż w maju chętnie wydają nowe, dzikie pędy. Trzeba się nimi zająć natychmiast po zaobserwowaniu tych pędów, a ponadto warto lekko odkryć szyjkę korzeniową kwiatów.
Ogród to nie tylko kwiaty, ale również trawnik czy oczko wodne, które doskonale pasuje do sielskiego, letniego klimatu. O te komponenty również trzeba zadbać. W przypadku pojawienia się mchu na trawniku, warto zająć się spulchnianiem gleby walcem kołkowym czy widłami. To zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się.
Trawnik, podobnie jak inne rośliny, może zostać zaatakowany przez chwasty. Często palenie trawnika to zbyt uciążliwe zajęcie, dlatego w celu usunięcia chwastów, warto skorzystać z pomocy środka do zwalczania chwastów.
Oczko wodne z rybami to fantastyczna ozdoba każdego ogrodu. Jednak płytkie i niewielkie oczko z rybami, które narażone jest na mocne promieniowanie często jest siedzibą nadmiaru glonów. Sposobami, które pozwolą zapobiec takim sytuacjom są nieprzekarmianie ryb oraz zacienienie oczka, by nie było narażone na bezpośrednie promienie słońca.