Co zrobić, aby rzodkiewka rosła w korzeń?

Ogród Data publikacji: 13 czerwca 2024

Rzodkiewka jest jednym z najpopularniejszych warzyw dodawanych do surówek, sosów, sałatek, albo bezpośrednio na kanapki. Wyróżnia się ostrym smakiem, a na surowo stanowi bardzo zdrową przekąskę. Choć jest łatwa w uprawie, trzeba wiedzieć, co zrobić, aby rosła w korzeń, zamiast w liście.

Dlaczego rzodkiewka nie rośnie w korzeń?

Pierwszym powodem nieprawidłowego rozwoju warzywa jest termin jego wysiewu. Najlepszym momentem w przypadku tej rośliny jest marzec i kwiecień. Rzodkiewka jest bardzo wytrzymała, dobrze znosi nawet niskie temperatury do -4 st. C, a najlepiej rozwija się, gdy oscylują w granicach 12-14 st. C. Natomiast, gdy słupki rtęci wskazują 18-20 st. C dochodzi najczęściej do zahamowania wzrostu korzenia, znacznie intensywniej rozwijają się natomiast pędy kwiatostanowe.

Jeżeli zdecydujesz się posiać rzodkiewkę w maju, nie będzie miała ona odpowiednich warunków do rozwoju, jej korzeń będzie mały i słaby, ponieważ dni są dłuższe i bardziej słoneczne.

Jeżeli przegapiliście wczesnowiosenny czas wysiewu rzodkiewki, warto wstrzymać się do sierpnia/września, gdy temperatury są już nieco niższe, a dzień powoli staje się krótszy.

Zaburzenie rozwoju korzenia wystąpić może również w związku z nieodpowiednim nawożeniem. Rzodkiewka nie lubi dużej ilości azotu w glebie. Ziemi nie należy również nawozić na wiosnę obornikiem. Zabieg ten warto zastosować wraz z przekopaniem terenu na jesień. W ten sposób grunt zostanie przygotowany na wiosenny wysiew.

Co zrobić, żeby rzodkiewka rosła w korzeń?

Regularne podlewanie, odpowiednia gleba, jak i jej przygotowanie to podstawy, aby rzodkiewka mogła prawidłowo się rozwijać. Roślina wyróżnia się płytkim systemem korzeniowym, a przy tym szybkim rozwojem (krótki okres wegetacyjny), dlatego tak istotne jest, aby regularnie dostarczać jej odpowiednią ilość wody.

Niedobór wody wpływa w przypadku rzodkiewki na brak soczystości i wyrazistego smaku plonów, a w dodatku korzeń nie posiada charakterystycznego zgrubienia, jest zdrewniały i łykowaty.

Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę, czyli przelewać ziemi, która staje się wtedy bardzo zbita. Roślina będzie miała utrudnione warunki do rozwoju, ze względu na brak dostępu powietrza do korzeni. Przy okazji warto wspomnieć o konieczności regularnego spulchniania ziemi wokół rzodkiewki. Warto taki zabieg przeprowadzać w momencie rozwijania się rośliny, na głębokość ok. 3 cm. Gdy urośnie, spulchnianie można pogłębić do ok. 6 cm.

Niezbędnym zabiegiem jest także przerywanie zbyt gęstych kępek, szczególnie jeżeli siewki mają tylko po jeden lub dwa liścia własne. Odstępy powinny wynosić ok. 4-5 cm, aby wszystkie rośliny miały równy dostęp do światła. Dzięki temu korzeń nie będzie w nich mały i przerośnięty na grubość, a taki, jak powinien być.

Stosując się do powyższych zasad, wyhodujesz w swoim przydomowym ogrodzie piękną i okazałą rzodkiewkę.

Podobne artykuły