Lubisz sok z marchwi? Lepiej nie pić go codziennie!

Zdrowie Data publikacji: 10 sierpnia 2019

Wszyscy wiemy, że marchew jest zdrowa. Najlepiej gdy samodzielnie wyciśniemy go w swoim domu. Jeśli przyjrzymy się badaniom, okaże się, że picie tego soku obniża ryzyko chorób serca i zawałów. Sok ten zawiera bowiem dużo antyoksydantów. Zawartość beta-karotenu wpływa pozytywnie na nasz wzrok. Nawet nasza skóra stanie się bardziej „muśnięta słońcem” gdy będziemy pić sok z marchwi.

Sama marchew to źródło takich witamin jak A, E, H, K, PP i witaminy z grupy B. Znajdziemy w nim również kwas foliowy, cynk, żelazo, fosfor, potas, miedź, kobalt i magnez. Znajdziemy w niej również pektyny i flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające. Do soku z marchwi często dodaje się inne warzywa lub owoce. Bardzo częstym towarzystwem jest jabłko, banan czy pomarańcze lub brzoskwinie. Często dodaje się też do niego trochę oliwy. Tłuszcz pomaga bowiem w wchłanianiu się witamin i innych minerałów do organizmu.

Nadmierne picie soku z marchwi może szkodzić

Okazuje się jednak, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Spożywanie soku z marchwi w nadmiarze może nam szkodzić. Za sprawą beta-karotenu skóra przybiera nienaturalny pomarańczowy kolor.  To nic innego jak sygnał od naszej wątroby, która nie daje sobie już rady i barwnik, który znajduje się w marchewce, zamiast zostać przez nią rozłożony trafia do krwi, a następnie przenika do skóry.

Nadmiar beta-kartoenu według niektórych badań może przyśpieszać wzrost nowotworu u palaczy. Dotyczy to głównie suplementacji beta-karotenu czyli przyjmowania go w tabletkach. Jedna taka tabletka może zawierać go tyle co 14 moreli. Jednak nie należy się tym zbytnio przejmować. Jego dobroczynnych właściwości jest dużo więcej i warto spożywać marchew, która jest bogata w beta-karoten, po prostu warto zachować umiar i nie przesadzać z jej ilością.

Wiemy natomiast, że niedostatek beta-karotenu może objawiać się na różne sposoby. Zobacz, być może właśnie soku z marchwi potrzebujesz w swojej diecie by czuć się lepiej.

Objawy niedostatków beta-karotenu

  1. Łamliwe paznokcie
  2. Łuszcząca się skóra
  3. Łamliwe włosy
  4. Suche śluzówki
  5. U dzieci zaburzenia wzrostu
  6. Zaburzenia płodności
  7. Kurza ślepota

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły