Firany na metry — Firany do parapetu czy za parapet? Doradzamy!

Wnętrza Data publikacji: 02 listopada 2023

Decydując się na firany na metry mamy pełen wpływ zarówno na rozmiar firanek, jak i na sposób ich montażu. Dodatkowo oczywiście na kwestie takie jak dobór materiału i wzornictwa na firankach. A może zastanawiasz się, czy wybrać długość firanek do parapetu, czy może zawiesić firanki dłuższe? Odpowiedzi w artykule! 

Firany na metry — Dowolność i kreatywność 

Firany na metry umożliwiają nam o dobór firan do okien o każdej wielkości. Dlatego staje się to idealnym rozwiązaniem dla wszystkich pomieszczeń, w których ciężko znaleźć firany gotowe określonych wymiarach. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać firany na metry (https://darymex.pl/firany-na-metry). Przede wszystkim mamy dowolność w wyborze materiału i wzornictwa. Możemy też uszyć firany z danego materiału w taki sposób, jak tylko chcemy. Pamiętajmy jednak, by dobrze przed zakupem wymierzyć okna. I oczywiście wcześniej zastanowić się, w jaki sposób chcemy udekorować okno i pomieszczenie. Musimy również liczyć się z tym, że firany takie trzeba odpowiednio uszyć. Możemy zrobić to samodzielnie lub zlecić do krawcowej. Tak czy inaczej, w niektórych przypadkach daje nam to bardzo kreatywne możliwości do wykorzystania. Zaletą jest również to, że kupując firany na metry możemy dopasować sposób montażu do już posiadanego karnisza lub szyny przysufitowej. 

Firany do parapetu czy za parapet? —  Jak wybrać? 

Często pojawiającym się pytaniem co do firan jest to, jak lepiej je zawiesić — nad parapetem, czy za parapetem (czyli poniżej parapetu). Oczywiście pierwszą odpowiedzią, jaka się nasuwa jest to, że jest to kwestia gustu i indywidualnych preferencji. Jednak warto tutaj zastanowić się nad praktycznym wymiarem obu zastosowań. Firany na metry szczęśliwie umożliwiają nam właśnie taki swobodny wybór. 

  • Firany do parapetu – Zawieszenie firanek do wysokości parapetu pozwala na pewno na wykorzystanie parapetu jako kolejnego elementu do dekoracji pomieszczenia. Często na parapetach stawiamy bibeloty, ramki ze zdjęciami, roślinny czy inne dekoracje pomieszczenia. Firany do parapetu z pewnością pozwolą na lepsze wyeksponowanie takich dekoracji i pamiątek. Krótszy firanki umożliwia ją też łatwiejszy dostęp do klamki i otwierania okna oraz lepszą obserwację otoczenia za oknem. Zawieszenie firanki nad parapetem może też optycznie zmienić  pomieszczenie – sufit będzie wydawał się wyższy. 
  • Firany za parapet – Dłuższe firany, czyli sięgające troszkę za parapet również mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim lepiej osłonią nas przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz oraz mogą stanowić alternatywę dla moskitiery. Dłuższe firany będą lepiej chronić nas przed owadami, takimi jak komary, muchy czy innego rodzaju i nieproszeni goście. Jeśli okno jest nisko zamontowane, to dłuższa firanka może nieco przytłaczać. Jeśli z kolei okno znajduje się raczej wysoko, to dłuższe firany będą optycznie wydłużyć ścianę. 

Jak wybrać firany na metry? 

Przede wszystkim kupując firany na metry musimy skupić się na wymiarach. Jeśli już decydujemy się czy chcemy, aby firany sięgały za parapet, do samej ziemi, czy po prostu do parapetu — musimy takie firany o odpowiednich wymiarach kupić. Jeśli nie mamy pewności co do tego ile materiału potrzebujemy, to warto zasięgać porady eksperta. Możemy zapytać w sklepie, w którym zakupujemy nasze firany na metry lub naszej krawcowej, która nam te firany uszyje. Co innego oczywiście jeśli sami szyjemy firany i mamy ten temat konkretną wiedzę.

Podobne artykuły