Lodówka z kostkarką, czy bez niej? Jaki model wybrać?

Kuchnia Data publikacji: 03 sierpnia 2022 / Aktualizacja: 2024-02-05

Lodówka z kostkarką to zdecydowanie kusząca opcja, która może pomóc nam cieszyć się perfekcyjnie schłodzonym napojem w każdy upalny dzień. Wiele osób ma jednak pewne opory przed wyborem tego rozwiązania, gdyż z góry zakłada, że kostkarka jest tylko zbędnym gadżetem, z którego przestanie korzystać, kiedy tylko nacieszy się nową chłodziarką. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy warto dołożyć trochę pieniędzy na zakup lodówki Side by Side z kostkarką?

Lodówka z kostkarką – na jakie typy lodówek najlepiej będzie postawić?

Lodówka z kostkarką to bardzo szeroka gama sprzętów AGD i zdecydowanie nie powinniśmy wrzucać wszystkich modeli do jednego worka. Z tego powodu najpierw zajmiemy się najważniejszą kwestią przy wyborze każdej chłodziarki, czyli jej typem, który w ostatecznym rozrachunku może mieć dla nas znacznie większe znaczenie niż fakt, czy dany sprzęt posiada kostarkę, czy nie.

Najczęściej spotykanymi rodzajami lodówek, które mają wbudowane kostkarki, są modele Side by Side i Multidoor. Oczywiście możemy spotkać lodówki Side by Side bez kostkarki, jednak ze względu na większe gabaryty tych urządzeń więcej modeli posiada to udogodnienie.

Czym są lodówki Side by Side i Multidoor? W przypadku tych pierwszych jest to całkiem prosta kwestia – lodówka Side by Side bez kostkarki czy z nią, posiada dwoje drzwi, które prowadzą do komory chłodzącej i do zamrażalnika. W przypadku lodówek Multidoor rozstaw drzwiczek może być różny, jednak jednej kwestii możemy być pewni – będą ich posiadały więcej niż klasyczne lodówki z zamrażalnikiem na dole.

Lodówki Side by Side z kostkarką – czy warto?

Kiedy marzy nam się lodówka z kostkarką, zdecydowanie najłatwiej będzie znaleźć odpowiedni dla nas model wśród modeli dwudrzwiowych. Warto więc na samym wstępie zastanowić się, czy przestrzeń dostępna w naszej kuchni będzie wystarczająca, byśmy mogli zmieścić tam tak dużą lodówkę. Jeśli nie, pozostaje nam poszukiwanie lodówek z kostkarką w bardziej klasycznym wydaniu.

Czy warto jednak decydować się na taką opcję? Wiele zależy od tego, jakiego typu będzie to kostkarka. Na rynku spotkamy te urządzenia w wersji automatycznej i wersji twist. To pierwsze rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe, wygodne i bezobsługowe. 

Warto też zwrócić uwagę na sposób pobierania wody do kostkarki przez lodówkę. Może się to odbywać na dwa sposoby – lodówka może być stale podłączona do sieci lub pojemnik kostkarki będziemy musieli uzupełniać ręcznie. Oczywiście to pierwsze rozwiązanie da nam większą wygodę, jednak pamiętajmy o tym, że w niektórych wypadkach będzie wymagało lekkiego zmodyfikowania całego rozstawu naszej kuchni.

Jeśli wybierzemy odpowiedni model kostkarki dla siebie, to rozwiązanie da nam wiele korzyści. Podstawową z nich jest stały dostęp do możliwości schłodzenia naszych napojów. Przyda się to nie tylko podczas upalnych dni, ale także na rozmaitych imprezach i spotkaniach ze znajomymi.

Warto pamiętać o tym, że lodówka z kostkarką może zapewnić nam także stały dostęp do schłodzonej wody, gdyż przeważnie częścią tego urządzenia jest dyspenser. To niezwykle przydatna rzecz, która zwalnia nas z obowiązku kupowania specjalnego dzbanka czy butelki z filtrem, gdyż oczyszczeniem wody zajmie się kostkarka.

Podobne artykuły