Lista produktów, które zawierają szkodliwy dla zdrowia ASPARTAM. Zacznij go unikać!

Zdrowie Data publikacji: 25 stycznia 2017

Aspartam to organiczny związek chemiczny oznaczony na produktach spożywczych znakiem E951. Dlaczego powinniśmy go unikać, jaki ma wpływ na nasze zdrowie, oraz które z popularnych produktów go zawierają? Zobaczcie.

Aspartam jest używany jako słodzik w produktach „light”. Jednak warto pamiętać o tym, że jest on jedynym słodzikiem, który nasz organizm rozkłada na aminokwasy: fenyloalaninę i kwas askorbinowy. To natomiast powoduje, że ma on bardzo zły wpływ na stan naszego zdrowia. Oskarża się go również o rozwój chorób nowotworowych. Oprócz tego podczas przedawkowania ma on udział w powstawaniu wielu dolegliwości takich jak:

 1. wysypki
 2. depresje
 3. zawroty głowy
 4. nudności
 5. ból głowy
 6. bezsenność
 7. problemy z widzeniem
 8. trudności z oddychaniem
 9. zanik smaku
 10. utrata pamięci

Według badaczy aspartam sprzyja również powstawaniu nowotworu mózgu, epilepsji, chorobie Alzheimera czy Parkinsona oraz cukrzycy i zaćmie. Skoro ma tyle negatywnych skutków to dlaczego wciąż go spożywamy i jest on stosowany w produktach spożywczych? Można się jedynie domyślać, co ma na to wpływ, ale podejrzewam, że nie jest to dobro konsumentów.

Produkty, które zawierają ASPARTAM

Aspartam znajduje się w olbrzymiej grupie produktów, które codziennie spożywamy. Znajdziemy go oczywiście w prawie wszystkich napojach gazowanych, a nawet wodach mineralnych smakowych (myślimy, że kupujemy coś zdrowego bo to woda mineralna).

Do tego znajdziemy go w produktach gotowych jak jogurty czy słodycze oraz różne desery. Znajdziemy go w większości gum do żucia oraz nawet produktach dla dzieci jak kakao rozpuszczalne, dropsy czy galaretki.

Oto kilkanaście produktów, które często kupujemy, a zawierają one w składzie aspartam. Nie są to oczywiście wszystkie produkty dostępne na rynku, a jedynie te dosyć popularne, które często lądują w naszych koszykach zakupowych. W komentarzach dodajcie swoje typy aby nasza lista produktów zawierających aspartam była pełniejsza.

 1. Coca Cola ZERO
 2. Hoop Cola
 3. Sprite Light
 4. Pepsi MAX i LIGHT
 5. piwo Karmi
 6. piwo Redd’s
 7. Powerade
 8. Oshee
 9. Gumy orbit i Airwaves
 10. Fervex
 11. Vibovit Junior w talbetkach do ssania
 12. Mentosy
 13. HubbaBubba
 14. piwo Gingers
 15. Menthos

To oczywiście nie wszystkie produkty, w których znajdziemy aspartam. Aby o tym się przekonać warto za każdym razem obejrzeć etykietę i sprawdzić skład. Aspartam oznaczony będzie jako E951 lub po prostu aspartam (ale producenci raczej wolą się nie chwalić tą nazwą).

Bibliografia:

 1. poradnikzdrowie.pl
 2. wikipedia.pl
 3. cojesc.net

Źródło artykułu: http://www.poradnikzdrowie.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły