Leżaczki dla dzieci — niezbędnik młodego rodzica

Parenting Data publikacji: 11 października 2023

Dzisiaj rodzice niemowląt mają do dyspozycji masę gadżetów, które ułatwiają życie. Jednym z nich są leżaczki dla dzieci, które są bardzo pomocne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jeśli zastanawialiście się nad tym, czy warto je kupić, to w tym artykule przedstawimy dowody, które nie pozostawią już wątpliwości.

Leżaczek — czyli pierwsze siedzisko dla noworodka

W pierwszych miesiącach życia dziecka kręgosłup, mięśnie i stawy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Nie może więc ono siedzieć w krzesełku. Produkty te są przeznaczone dla dzieci, które potrafią już robić to samodzielnie. W tym okresie życia z pomocą przychodzą nam leżaczki.

W nim dziecko bezpiecznie może spać, kołysać się, bawić i poznawać świat. Nie musi spędzać całego dnia w kołysce. Pionowa pozycja sprawia, że możemy podawać dziecku pierwsze stałe pokarmy, które zazwyczaj wprowadza się w 6-7 miesiącu życia. Z leżaczka dziecko może korzystać do ok. 9 miesiąca życia lub osiągnięcia maksymalnej wagi przeznaczonej dla danego modelu.

Niemowlak spędzający czas w leżaczku może obserwować to, co robimy. Wchodzić z nami w interakcję. Nie nudzi się więc tak szybko i może towarzyszyć nam w codziennych obowiązkach, gdyż leżaczek nie zajmuje wiele miejsca i zdecydowanie łatwiej jest go przenosić po domu, niż łóżeczko lub kołyskę.

Podczas kładzenia dziecka w leżaczku, musimy pamiętać o tym, abym dziecko leżało w nim płasko. Dopiero gdy jest w stanie samo utrzymać główkę, może leżaczek bardziej wyprostować.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru leżaczka dla dzieci?

Wybierając leżaczki dla dzieci, mamy szeroki wybór różnych modeli. Warto zwrócić jednak uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest ergonomia. Całe ciało dziecka powinno być dobrze podparte. Dziecko powinno mieć swobodę ruchu, ale nie może w leżaczku „utonąć”. Samo siedzisko musi być dłuższe od dziecka.

Warto wybrać model z regulacją pochylenia. Na początku dziecko musi leżeć, ale jeśli już samo utrzymuje główkę, wtedy może być bardziej wyprostowane. Zwróć uwagę również na kwestię bezpieczeństwa. Leżaczek musi być wyposażony w pasy, które zapobiegną zsunięciu się dziecka z leżaczka, ale ich łatwość rozpinania również musi być duża, abyśmy w sytuacji awaryjnej mogli szybko wypiąć dziecko i wziąć na ręce.

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego leżaczek jest wykonany. Powinien być łatwy w czyszczeniu i przede wszystkim demontowalny. Dzięki temu łatwo go wypierzemy, gdyby dziecko go zabrudziło.

Zwróć również uwagę na jakość materiałów użytych do wykonania leżaczka. Rama powinna być solidna, tak samo wszelkie łączenia. Chodzi przecież o bezpieczeństwo naszego dziecka. Dlatego też zwróćmy uwagę na udźwig.

Podobne artykuły