Łatwiejsza w montażu alternatywa dla listw przypodłogowych MDF

Wnętrza Data publikacji: 05 grudnia 2017 / Aktualizacja: 2020-05-18

Listwy przypodłogowe MDF są bardzo ładne, ale nawet niektórzy „fachowcy” nie potrafią ich dobrze położyć. Dlatego też nie dziwię się, że kładąc listwy przypodłogowe samodzielnie wiele osób szuka alternatywy, która wyglądałaby równie dobrze, a była po prostu łatwiejsza w montażu.

Dodatkowo wiele osób jest rozczarowanych późniejszym wyglądem listw MDF. Nawet idealnie odcięte trzeba zabezpieczać akrylem by nie ciemniały na brzegach. Po pewnym czasie nie wygląda to estetycznie i listwy wyglądają na brudne, a ciężko je doczyścić. Po kilku miesiącach wyglądają już źle, a niekiedy mogą się odklejać jeśli były użyte złe materiały. Dlatego dla tych, którzy chcą mieć więcej spokoju i założyć je samodzielnie w łatwiejszy sposób dobrym wyborem będą listwy plastikowe. Tym bardziej, że będą one mniej czułe na wszelkie nierówności na ścianach. Jak wiemy w starych domach czasami dzieżko jest szukać równych powierzchni.

Dlatego dzisiaj podpowiem Wam dwa zamienniki, o których słyszałam sporo dobrych opinii. Jedne to listwy przypodłogowe Creativa, które można zakupić u autoryzowanego dystrybutora Creativa. Drugie to listwy przypodłogowe Arbiton Indo.

Arbiton Indo

Listwy dostępne są w 23 kolorach i mają 70mm wysokości oraz 26mm szerokości co pozwala przykryć nawet spore nierówności, które wynikły np. podczas kładzenia paneli. Listwy montuje się na „klik”. Jest to banalnie proste i każdy sobie z tym poradzi.

Najpierw do ściany mocujemy listwę, do której później na klik mocujemy osłonkę. Montuje się je łatwiej niż zwykłe standardowe listwy PCV z marketów. Do tego posiadają korytka, którymi możemy dodatkowo pochować kable. Jeśli pewnych rzeczy nie przemyśleliśmy to kładąc je mamy jeszcze okazję by  pociągnąć sobie dodatkowe przewody i schować je w listwach np. internet czy telewizja. Bardzo fajnym plusem są też puszki montażowe, dzięki którym możemy zrobić gniazda przy podłodze. Wtedy bez remontów tak naprawdę w pokoju możemy zrobić kilka dodatkowych gniazdek elektrycznych.

fot. inkmilk.ru

Listwy możemy właściwe mocować na 4 sposoby, ale ja polecam po prostu kołki szybkiego montażu. Jakoś nie ufam klejom czy taśmom montażowym. Listwy są elastyczne dlatego dopasowują się do nierównych ścian. Oczywiście możemy dokupić łączniki, rogi i zakończenia tak jak w przypadku zwykłych listew PCV. Dlatego montaż ich i łączenie są niezwykle łatwe, a listwy są wysokie i wyglądają jak te z MDFu, które dzisiaj są bardzo modne. Są jednak łatwiejsze w utrzymaniu.

Arbiuton Vega

Seria vega spodoba się typowym fanom listw z MDFu. Jednak ich montaż będzie ciut trudniejszy, ale również posadają akcesoria, które przyśpieszają oraz ułatwiają montaż. W tym właśnie łączenia narożników, które w przypadku z listw z MDFu przysparzają najwięcej trudności. Nie są one już jednak tak elastyczne jak listwy Indo dlatego w przypadku nierównych ścian montaż będzie trudniejszy. Robi się to tak samo na klik więc nie ma problemu odchodzeniem ich od ściany jeśli listwę montażową przykręcimy na kołki szybkiego montażu.

Listwy polimerowe CREATIVA

To nasza druga propozycja na listwy, które przypominają te z MDFu. Listwy mogą być białe lub pomalowane na dowolny kolor. Posiadają miejsce na kabel i łączy się je oraz przykleja do ściany klejem. Ze względu na materiał są one odporne na wilgoć. Listwy z MDFu mogą pęcznieć, tak samo na łączeniach co potem wygląda brzydko. Zwłaszcza gdy znajdują się w pomieszczeniach, w których mogą mieć kontakt z wilgocią.

Listwy możemy kupić w różnym stylu wykończenia od prostych po zdobione. Pełną ofertę można zobaczyć na stronie producenta.

Może macie swoje sprawdzone propozycje? Podzielcie się w komentarzach!

Podobne artykuły