Lampy wiszące, które nie zajmują dużo miejsca

Wnętrza Data publikacji: 28 stycznia 2020

W pismach wnętrzarskich okazałe lampy o szerokich kloszach wyglądają niezwykle efektownie. W rzeczywistości jednak często nie ma na nie miejsca lub zawadzają podczas codziennych czynności. Na szczęście istnieją też efektowne, ale niewielkie lampy wiszące i kilka ciekawych alternatyw dla takiego oświetlenia.

Designerskie modele kuszą, bo na rozkładówkach pism wnętrzarskich wyglądają zjawiskowo. Jednak często już w salonie meblowym widać, że tak naprawdę potrzeba na nie dużo miejsca. W typowym polskim mieszkaniu rzadko będą więc funkcjonalne. Na szczęście jest sporo zamienników, które też robią wrażenie, ale są przy tym bardziej praktyczne.

Nie tylko sama żarówka

W aranżacjach w stylu modnego minimalizmu czasem nad stołem można zobaczyć samą żarówkę. W sklepach wnętrzarskich można dostać długie sznury, które da się poprowadzić nad stołem w każdych warunkach. Aby nie wyglądały banalnie, warto zadbać o szczegóły. Po pierwsze chodzi o ciekawą oprawkę do żarówki. Drugim elementem, który warto wprowadzić, jest ozdobna świetlówka – w nietypowym kształcie lub taka w stylu Edison – z dodatkowymi, żarzącymi się pręcikami wewnątrz. Lepiej jednak nawet w tym wypadku zadbać choćby o minimalistyczny klosz, który doda wnętrzu charakteru.

Praktyczne wskazówki

Niektórzy dobierają lampy wiszące tak, by nie trzeba było mozolnie odkurzać misternych elementów klosza. Wtedy sprawdzi się prosta oprawa ze złotego czy miedzianego drutu. Łatwe w utrzymaniu są też cienkie lampy-ringi z pojedynczym okręgiem, w którym zatopiona jest taśma LED.
Jeśli miejsca jest mało, lepiej wybrać model zorientowany pionowo, a nie poziomo, czyli długą girlandę czy kilka umieszczonych na sobie kul, zamiast rozłożystego żyrandola. Czytając opisy lamp na stronach takich jak kupmeble.pl, warto brać pod uwagę długość sznura czy łańcucha, na którym zawieszony jest klosz, a następnie porównać go z wysokością dzielącą sufit of blatu. Pamiętać przy tym trzeba, że niektóre materiały, z jakich wykonane są mocowania, są bardziej rozciągliwe od innych. Dlatego lepiej zawsze zaplanować kilka centymetrów zapasu, na wypadek, gdyby z czasem lampa miała się obniżać.

Ciekawe alternatywy dla lamp wiszących

W przypadku wątpliwości co do tego, czy nad stołem starczy miejsca na lampę wiszącą, lepiej wybrać plafon. Nie musi on być płaski i nijaki. Niektóre modele będą wyglądały tak samo, jak żyrandol, jednak z uwagi na rozmieszczenie wysoko pod sufitem nie zabiorą miejsca nad stołem.
W pomieszczeniach, w których miejsca jest naprawdę mało, warto przemyśleć umieszczenie taśmy LED pod sufitem czy nad progami, które doświetlą pokój, nie zabierając cennej przestrzeni. Również umieszczone w narożnikach pokoju reflektory sufitowe sprawdzą się w tej roli. Niektórzy zamawiają też lub wykonują samodzielnie stoły, które mają LED-owe podświetlenie wpuszczone w blat lub poprowadzone pod jego krawędziami. Jeśli miejsce nad stołem przydaje się tylko czasami, można wybrać lampę z dużym, rozkładanym kloszem. Zależnie od okazji będzie go można również składać.

Podobne artykuły