Lampy stojące do salonu – jak wybrać najlepsze?

Wnętrza Data publikacji: 29 września 2022

Lampa stojąca to bardzo często spotykany element wyposażenia salonu. Pełni ona rolę oświetlenia dodatkowego, a także funkcje dekoracyjne. Czym kierować się przy zakupie lampy stojącej? Jak dopasować ją do salonu? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy stojącej do salonu?

Decydując się na zakup lampy podłogowej należy pamiętać, że pełni ona funkcję dodatkowego źródła światła, a nie głównego. Ma ona zasięg punktowy. Wymienić można kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania lampy do własnego salonu. Pierwszym z nich jest cena. Nie należy jednak stosować filozofii pt. „im tańsze, tym lepsze”. Raczej należy zwrócić uwagę czy jest ona adekwatna do jakości lampy.

Przy wyborze nie bez znaczenia jest również marka. Urządzenia od znanych producentów będą trwalsze i bardziej wytrzymałe od produktów mało znanych firm. Parametrem, nad którym trzeba się pochylić jest również wyposażenie w żarówki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich rodzaj i moc. Jeżeli zależy nam na energooszczędności dobrym wyborem będą żarówki LED.

Należy pamiętać, że lampa stojąca pełni również funkcje dekoracyjne. W związku z tym warto także zastanowić się nad stylem i kolorystyką. Powinny one dobrze wpasowywać się w nasz salon. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Niektóre lampy posiadają np. ściemniacze, które pozwolą dostosować natężenie światła do naszych potrzeb. Szeroki wybór lamp znaleźć można na stronie https://abanet.pl/.

Jak dopasować lampę stojącą do salonu?

Lampa podłogowa powinna być przede wszystkim dopasowana rozmiarem do pomieszczenia. Zły dobór rozmiaru może skutkować zaburzeniem proporcji w salonie. Duże lampy dobrze skomponują się z pomieszczeniami o większej powierzchni, lecz kompletnie zaburzą kompozycję mniejszych salonów. Na rozmiar należy więc zwrócić szczególną uwagę.

Trafny wybór lampy stojącej musi opierać się również na doborze stylu pasującym do salonu. We wnętrzach o tradycyjnym charakterze świetnie sprawdzą się bardziej wyważone modele. Jeżeli jednak mamy do czynienia z bardziej nowoczesnymi pomieszczeniami to stwarza to pole do eksperymentowania z designerskimi modelami.

Ogromne znaczenie ma również cel, któremu ma służyć lampa. Lampy stojące często służą jako oświetlenie kącika do czytania. W takim przypadku powinna być ona mocnym źródłem świata. Innym wykorzystaniem jest oświetlenie kanapy. W takim przypadku lampa powinna rzucać bardziej stonowane światło, by nie zaburzać innych źródeł światła.

Podobne artykuły