Ładujesz telefon do 100% i czekasz aż całkowicie się rozładuje przed podłączeniem do ładowarki? Zobacz jak go poprawnie ładować!

Technologie Data publikacji: 29 sierpnia 2017

Jak poprawnie ładować telefon? Czy zawsze czekacie aż telefon naładuje się do 100%, a potem czekacie aż rozładuje się do zera aby go ponownie podłączyć? Doładowujecie go w ciągu dnia? Czy to jest poprawne działanie… dzisiaj Wam odpowiemy i powiemy jak prawidłowo ładować swój telefon, aby mu nie szkodzić.

Wszyscy chcemy aby bateria naszego telefonu wytrzymywała jak najdłużej. Jak każda bateria ma ona swoją żywotność i z czasem będzie rozładowywać się szybciej. Aby temu zapobiegać i wydłużyć jej czas życia należy odpowiednio z nią postępować. Nie oznacza to jednak, że musi to być uciążliwe. Przedstawimy Wam kilka zasad ładowania smartphona.

Baterii nie trzeba ładować do 100%

Nowoczesne baterie litowo-jonowe nie trzeba ładować do pełna. Wręcz przeciwnie, wysoki poziom naładowania baterii zmusza ją do cięższej pracy co sprawia, że szybciej ją zużywamy. Choć nie wydaje się to być logiczne to lepiej jest doładowywać telefon w ciągu dni niż podłączać go na całą noc aby naładował się do 100%.

Długie ładowania baterii sprawiają, że ta szybciej się rozładowuje. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest powerbank, dzięki któremu podczas dnia możemy szybko doładować baterię naszego telefonu.

Nagrzewanie się baterii

Baterie Li-on nie lubią wysokich temperatur, a ładowanie ich przez dłuższy czas sprawia, że bateria mocno się nagrzewa. Dotknijcie telefon po kilku godzinach podłączenia do ładowarki i zobaczycie jaki będzie ciepły. Nowoczesne telefony zamknięte w obudowach z litego kawałka materiału coraz gorzej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła.

Formatowanie baterii to mit

Mimo, że nadal nawet sprzedawcy informują o tym, że bateria powinna być sformatowana to jest to zwyczajnie mit. Dzisiejszych akumulatorów li-ion ta zasada w ogóle nie dotyczy. Nie pojawia się efekt pamięci tak jak w bateriach w pierwszych telefonach. Wręcz przeciwnie, nowoczesne baterie nie lubią rozładowywania do zera i takie działanie może wręcz skrócić ich żywotność.

Dlatego jeśli ktoś powie Wam o tym, żeby baterię sformatować to powiedzcie mu, żeby po prostu przeczytał instrukcję użycia. Dzisiaj się tego nie robi, a sama czynność może baterii nawet zaszkodzić. A nie chcielibyśmy tego zrobić tym bardziej, że w coraz nowszych modelach wymiana baterii staje się nie tak łatwa.

Podsumowując

  1. Nie rozładowuj baterii do końca (najlepiej przy ok. 5% naładować do 80%)
  2. Nie ładuj baterii do pełna w długich cyklach
  3. Doładowuj najlepiej baterię w ciągu dnia
  4. Nie doprowadzaj do nagrzewania się baterii np. na słońcu czy podczas długiego ładowania

Podobne artykuły