Z etykiet sprzętów znikną A+, A++ i inne „plusy”

Technologie Data publikacji: 27 lutego 2021

Sprzęty AGD i RTV oznaczane są literami od A do G, które oznaczają, jak urządzenie jest wydajne energetycznie. W sklepach znajdziemy mnóstwo urządzeń, które mają klasy A+, A++ czy A+++. Od 1 marca ulegnie to zmianie.

Znikną oznaczenia z plusem

Urządzenia stają się coraz bardziej energooszczędne. Musielibyśmy więc zacząć kupować pralki z czterema plusami i więcej. Unia Europejska chce rozwiązać plusowy problem i wprowadza nowe rozwiązanie w kwestii oznaczania urządzeń.

Z oznaczeń znikną plusy, ale zwiększy się skala liter od A do G. Klasę A będą posiadały najbardziej wydajne produkty. Nie ma bezpośredniej zgodności między starymi klasami a nowymi, ponieważ zmieniają się procedury badawcze do określania zużycia energii.

fot. newenergylabelt.eu/sites/default/files/pdf-blocco-materiale/Guidelines%20manufacturers.pdf

Najprawdopodobniej w momencie wprowadzenia nowych etykiet żadne obecne urządzenie nie będzie miało klasy A, aby pozostawić miejsce na rozwój technologii. Urządzenia, które dzisiaj mają A+++ otrzymają literę C.

Nowe etykiety wchodzą w życie od 1 marca tego roku. Nie pojawią się jednak od razu na wszystkim. Najpierw trafią na pralki, pralko-suszarki, zmywarki, urządzenia chłodzące, telewizory czy monitory.

Źródła:

  1. https://www.newenergylabelt.eu/sites/default/files/pdf-blocco-materiale/Guidelines%20manufacturers.pdf
  2. https://www.komputronik.pl/informacje/nowa-etykieta-energetyczna/
  3. https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zmiany-etykiet-energetycznych-sprzetow-w-sklepach-koniec-plusow/b0r4g03

Źródło artykułu: https://www.newenergylabelt.eu/sites/default/files/pdf-blocco-materiale/Guidelinesmanufacturers.pdf

Podobne artykuły