Kupujesz często na OLX? Uważaj na nowe oszustwo na „Allegro”.

Technologie Data publikacji: 25 marca 2018

OLX jest chyba portalem, który upodobali sobie oszuści. Kanał TestHubPL opublikował bardzo ciekawy materiał rozpracowujący technikę oszustów, która jest bardzo prosta i wykorzystuje w zasadzie naszą niewiedzę, emocje i często też po prostu pośpiech.

Na końcu tego artykułu jest umieszczony film, który w całości możecie obejrzeć i myślę, że warto to zrobić. My jedynie w punktach opiszemy Wam w jaki sposób działają oszuści.

Jak działają oszuści na OLX metodą na Allegro

  1. Wystawiają produkt w bardzo atrakcyjnej cenie
  2. Gdy dzwonimy oczywiście wszystko jest ok. Możemy odebrać go osobiście.
  3. Jesteśmy też informowani, że jest inny kupujący i sprzedawca może wystawić nam produkt na Allegro i tam bezpiecznie go kupimy i zapłacimy.
  4. Gdy się na to godziny dostajemy link do Allegro. Nie jest to jednak prawdziwa strona, a bardzo dobrze spreparowany klon. Adres jest podobny, szata graficzna taka sama.
  5. Kupując tam produkt podajemy swoje dane do Allegro logując się na nieprawdziwą stronę. Zapewne przepuszcza ona dalej na każde dane. Są jednak one zapisywane i oszust wie jaki mamy login i hasło do allegro.
  6. Potem przechodzimy przez fikcyjny proces płatności naśladujący PayU gdzie podajemy znowu dane do naszego banku.
  7. Wypełniamy przelew i podajemy kod SMS potwierdzający go, który tak naprawdę pochodzi z prawdziwego konta, w którym złodziej już robi sobie przelew do siebie. My jesteśmy cały czas na podrobionej stronie.

Jak się bronić? WIDEO

PS. Pewnie uważacie, że bardzo łatwo jest taką osobę złapać bo gdzieś musiała wysłać te pieniądze więc na swoje konto. To jest trochę bardziej skomplikowane. Sami widzieliśmy w Internecie oferty kont na słupa. Sprzedawane są nawet w pakietach po kilka kont. Są zweryfikowane dowodem osobistym, posiadają kartę do bankomatu. Takie konta zakładane są na osoby np., których dowody zostały sfotografowane lub na osoby bezdomne. Dlatego pamiętajcie by w wakacje nigdy nie zostawiać dowodów np. wypożyczając rowerek wodny. Te konta działają, ktoś o nich nie wie. Pieniądze tam trafiają, ktoś je wypłaci w bankomacie i z konta przestaje korzystać. Może kupić sobie kolejne konto na słupa i znowu bezkarnie okradać ludzi.

Podobne artykuły