Kwiaty na każdą okazję. Co symbolizują?

Lifestyle Data publikacji: 31 sierpnia 2020

Kwietne bukiety to jedne z popularniejszych i bardziej lubianych upominków, które wręczamy bliskim. W zależności od typu wiązanki, koloru kwiatów i kompozycji pasują do każdej okazji, każdego wieku, pory roku i stopnia zażyłości. Mają wielką moc przekazywania uczuć, stanowią doskonałe uzupełnienie każdego prezentu, a często nawet centralny jest punkt. Piękny bukiet potrafi powiedzieć więcej niż setki słów. Skąd bierze się ta wielka moc kwiatów i co symbolizują poszczególne ich rodzaje? Sprawdzamy.

Za co kochamy kwiaty?

Kwiaty są tak popularne z kilku względów. Po pierwsze – są piękne i doskonale radzą sobie jako ozdoba. Upiększają wnętrza, dodają szyku stylizacjom, poprawiają wygląd fryzury. Po drugie – ich zapach niejednokrotnie naprawdę zachwyca. Wonne bukiety są świetną alternatywą dla odświeżaczy powietrza i stanowią naturalny środek poprawy zapachu wnętrza. I, wreszcie, po trzecie – kwiaty, w zależności od rodzaju i koloru, mogą symbolizować dziesiątki różnych uczuć, emocji i myśli. Połączenie tych trzech cech sprawia, że kolorowe wiązanki cieszą się taką popularnością na całym świecie. Niezależnie od tego, w jakim kraju się znajdziemy, upominek w postaci kwiatów zawsze będzie doskonałym rozwiązaniem. Nie bez powodu taką popularnością cieszy się poczta kwiatowa, której działalność obserwujemy głównie na amerykańskich filmach. Czy istnieje lepsza niespodzianka dla ukochanej niż bukiet świeżych, pięknych kwiatów dostarczony jej w środku trudnego dnia w pracy?

Symbolika kwiatów

Ale co właściwie symbolizują konkretne kwiaty i ich barwy? Większość z nas wie jedynie, że czerwone róże są najlepszym wyborem dla zakochanych. Jak znak miłości i namiętności świetnie zdają egzamin w bukietach zaręczynowych, w prezentach dla ukochanej, w ramach zalotów. Wręczając kobiecie pęk czerwonych róż, mówimy: pragnę Cię, kocham Cię, chcę Cię mieć blisko siebie. Ale kwiatowe symbole nie kończą się na klasyce. W świecie natury istnieją dziesiątki odmian i barw, które możemy wykorzystać w swoim codziennym życiu. Bo kwiaty mogą powiedzieć więcej niż tysiąc słów.  

Cyklameny

To kwiat o ciekawej symbolice. Uznaje się go za roślinę symbolizującą rozstanie. Podobno darując sobie cyklamen, kochankowie raz na zawsze ucinają ze sobą kontakt.

Żonkile

Ten niepozorny, wiosenny kwiatek oprócz symbolizowania wiosny, oznacza też zazdrość (szczególnie przez jego żółty kolor) lub wyraża prośbę o odwzajemnienie miłości.

Konwalie

Delikatne i piękne są symbolem… delikatności i piękna! To świetny prezent dla osoby, w której w tajemnicy się podkochujemy. Darujemy ją komuś, by uznać jego urodę, pochwalić, wyrazić przyjazne emocje.

Niezapominajki

Jak sama nazwa wskazuje, kwiaty te są symbolem pamięci. Jeśli otrzymamy je od kogoś w prezencie, najpewniej osoba ta chce, byśmy zawsze o niej pamiętali.

Tulipan

Jeden z popularniejszych kwiatów, którego symbolika jest uzależniona od koloru. Czerwone oznaczają miłość, żółte z kolei przemijające uczucie. Ale są też symbolem wiosny, więc nie bierzmy ich zbyt dosłownie!

Chryzantemy

Kwiaty żałobne, wyrażające żal i tęsknotę. Nadają się na pogrzeby i sprawdzają się w bukietach kondolencyjnych.

Niezależnie od tego, jaką okazję chcemy uświetnić kwiatami, pamiętajmy o tym, by dobrać je również do relacji łączących nas z osobą, którą chcemy obdarować. Możemy wręczyć je samodzielnie lub zdecydować się na skorzystanie z poczty kwiatowej. Na stronie twojekwiaty.pl możemy zamówić bukiet, który zostanie dostarczony do odbiorcy nawet w ciągu czterech godzin. Bo nie zawsze możemy być tam, gdzie ktoś nas potrzebuje.

Podobne artykuły