Ile kosztuje trawnik z rolki? Na pewno zastanawiasz się nad tym jeśli jesteś na etapie planowania swojego ogrodu. Trawnik z rolki to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą czekać na efekt, a pragną mieć go od razu. Oczywiście nie jest on pozbawiony wad. Dzisiaj postaramy się Wam trochę o nich powiedzieć, tak byście mogli samodzielnie dokonać wyboru.
Zacznijmy od najważniejszej kwestii bo to na pewno Was w tej chwili najbardziej interesuje. Ile kosztuje trawa z rolki? Musimy być pewni jednego, cena trawnika z rolki wyjdzie nas drożej. Najczęściej spotykamy się z cenami za m2. Trawę z rolki możemy nabyć w marketach, albo u specjalnych dystrybutorów i producentów. Ceny w marketach to ok. 14 zł za m2. Jednak dużo bardziej opłaca kupić się ją bezpośrednio od producentów lub w sklepach wyspecjalizowanych. W takim przypadku trawę z rolki możemy kupić za ok. 10 zł za m2.
Ceny trawy w rolce wahają się również w zależności od transportu. Jeśli mieszkamy bliżej większych ośrodków, w których taką trawę można nabyć zapłacimy za nią mniej bo zmniejsza się jej koszt transportu. Dlatego też warto szukać okazji w Internecie, w których sprzedawcy oferują darmowy transport. Wiąże się on jednak zazwyczaj z kupieniem odpowiedniej ilości trawy np. 1000m2. Wtedy jednak możemy porozumieć się ze znajomymi i sprawdzić czy ktoś też jej nie potrzebuje. Wspólnie może się nawet dostać pewną zniżkę na zakup trawy w rolce.
Sprawdziliśmy również ile kosztuje trawa w rolce w pobliżu większych miast w Polsce. Informacje o cenie trawy w rolce w tych miastach znajdziecie na poniższej liście. Pamiętajcie, że są to uśrednione ceny i w zależności od dostawy, które znajdziecie cena może być minimalnie wyższe lub niższa.
Pierwszym z argumentów, na którym nam na pewno zależy to wygląd i szybkość gotowego trawnika. Trawa jest ładna od razu i gęsta. Musimy jednak pamiętać, że zanim na nią będziemy mogli wejść minie 2-3 tygodnie. Jednak trawa z rolki jest bardzo trwała. Jeśli będziemy ją pielęgnować i nawadniać to możecie liczyć na to, że wydatek poczyniliście na ładnych kilkanaście lat. Dlatego w perspektywie tak długiego czasu życia trawy z rolki wydatek początkowy nie wydaje się już być tak duży. Przy trawach wysiewanych zawsze powstają jakieś niedosyty, trawa też nie zawsze rośnie równo.
Podstawowe rzeczy, które musimy wiedzieć to zerwanie darni. Odpowiednie spulchnienie gleby oraz dokładne oczyszczenie ziemi z niechcianych obiektów np. korzeni czy kamieni. Glebę przekopujemy najlepiej na głębokość 30 cm. Następnie utrwalamy glebę i tworzymy strukturę za pomocą wału ogrodowego. Tutaj pamiętajcie też aby zadbać o to by powierzchnia była równa. Wtedy trawnik będzie wyglądał najlepiej. Więc zabierzcie trochę ziemi tam gdzie nie jest potrzebna, a dodajcie tam gdzie powstają dołki. Gdy macie naprawdę kiepską ziemię w ogrodzie będzie konieczne naniesienie przynajmniej 10 cm lepszego podłoża.
Trawa z rolki jak sama nazwa wskazuje przyjeżdża zwinięta w rolkę. Dlatego jej system korzeni jest bardzo płytki. Aby trawa mogła się przyjąć ziemia musi być miękka by korzenie mogły się przez nią przebić. Gdy nie spulchnimy odpowiednio ziemi trawa po prostu się nie przyjmie i szybko uschnie. Wtedy wydane przez nas pieniądze pójdą w przysłowiowe błoto.
Jeśli już przymierzamy się do założenia trawnika z rolki warto też przemyśleć inne rzeczy. Trzy rzeczy, które wspomnieliśmy na początku to po prostu podstawy. Wykonując je samodzielnie możecie już rozkładać trawę, a potem obficie ją podlewać aby się przyjęła. Jednak to nie koniec możliwości bo na tym etapie pracy w ogrodzie warto jest przewidzieć inne modyfikacje. Jedną z dobrych praktyk jest ułożenie siatki przeciwko kretom. Nie chcielibyśmy przecież aby pokopały nam nasz piękny trawnik z rolki.
Drugą rzeczą, którą moim zdaniem warto jest przemyśleć to ułożenie systemu nawadniającego trawę. Dzięki temu później oszczędzimy czas na pielęgnacji trawnika. A automatyzując ten system podlewania możemy tak naprawdę zapomnieć o podlewaniu trawy bo będzie się to działo samoistnie np. w nocy gdy śpimy.
Trawnik z rolki układamy od początku marca do końca września. Trawnik w początkowej fazie przyjmowania się nie lubi przesuszania, dlatego letnie lipcowe upały nie będą mu służyły. Późnym latem dużo częściej pada deszcz, a słońce już tak mocno nie operuje i temperatury obniżają się dlatego są to idealne warunki dla trawnika aby się przyjął. Oczywiście i tak nie ominie nas podlewanie, ale skoro wydajemy sporo pieniędzy na zakup trawy z rolki warto zadbać o wszystkie możliwe aspekty jego przyjęcia się na naszej działce.
Układanie trawy z rolki dla mnie przypomina trochę układanie paneli. Po pierwsze kupując trawę z rolki kupcie ok. 5-10% trawy więcej bo tak jak przy panelach pojawią się docinki, a małe fragmenty trawy nie będą już nadawały się do ułożenia. Po drugie układamy trawnik z rolki na zakładkę czyli tak samo jak w przypadku paneli, łączenia nie mogą być obok siebie, a przynajmniej w 40% wysokości rolki sąsiedniej.
Pamiętajcie też, że podczas układania trawy z rolki nie powinniśmy pozostawiać żadnych szczelin. Trawa powinna być dobrze dociśnięta do podłoża. Najlepiej też nie robić małych docinek dlatego układamy trawę w linii prostej, a na koniec docinamy ją do krawędzi działki. Lepiej trochę uciąć niż potem w to miejsce docinać mały kawałek. Po ułożeniu trawy musimy ją zwałować i regularnie podlewać.
To żaden magiczny zabieg, po prostu przejeżdżamy po trawie wałem ogrodowym. Dzięki temu dociśniemy ją do gleby i korzenie będą mogły łatwiej w nią wrosnąć. Tak naprawdę trawnik powinniśmy wałować co roku na wiosnę. Dzięki temu nasz trawnik będzie wyglądał dużo lepiej. Wałowanie najlepiej wykonywać gdy gleba jest mokra.