Różnice w koszcie remontu starego i nowego domu

Mój dom Data publikacji: 11 stycznia 2023

Każdy z nas chce mieć własne miejsce do życia. Niestety, spełnienie marzenia o posiadaniu własnego domu bywa obecnie bardzo trudne. Rosnące koszty życia jak również i wysokość rat kredytów sprawiają, że zmuszeni jesteśmy poszukiwać tańszych alternatyw. Jedną z często sugerowanych jest z całą pewnością zakup starego domu, który wymaga remontu. Czy jednak jest to tańsze rozwiązanie? Czy lepiej zdecydować się na zakup nowego domu wymagającego mniejszych poprawek lub też budowę całkowicie nowego budynku od podstaw? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Co warto wiedzieć zanim podejmiemy się remontu starego domu?

Zanim zdecydujemy się na zakup i remont starego domu warto mieć świadomość, jakie niespodzianki mogą na nas czekać. Wiele osób obliczając koszty remontu starego domu bierze pod uwagę jedynie kondycję murów, okien, ścian czy podłogi. Tymczasem wymiany lub naprawy wymagać mogą również elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka takie jak instalacja elektryczna czy wodno-kanalizacyjna. Musimy mieć również świadomość, że stare budownictwo nie zawsze da nam takie możliwości aranżacyjne jak nowy budynek. Przykładowo, możliwości wyburzania ścian czy ich przemieszczania w przypadku starszych budynków są bardzo mocno ograniczone a niejednokrotnie nawet nie możemy przeprowadzić tego typu prac.

Remont starego i nowego domu – jakie są różnice w cenach?

Remont starego i nowego domu mogą różnić się znacznie ceną, ponieważ różne projekty wymagają różnych prac i materiałów. Remont starego domu może być bardziej skomplikowany i kosztowny, ponieważ musi spełniać wymagania prawne dotyczące dostosowania instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, poziomu izolacji itp. Może to obejmować wymianę starych instalacji, co może generować większe koszty niż w przypadku nowego domu. Tutaj znajdziesz dokładne koszty remontu starego domu

W przypadku nowego domu, gdzie instalacje są już zainstalowane i spełniają wszystkie wymagania prawne, remont może polegać na kosmetycznych pracach remontowych, takich jak wymiana podłóg, ścian, sufitów, a także na aranżacji wnętrz. Te prace mogą być mniej skomplikowane i tańsze niż remont starego domu.

Na co warto się zdecydować?

To pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy oczywiście, że remont starego domu będzie znacznie bardziej kosztowny oraz czasochłonny w porównaniu z remontem nowego budynku wymagającego jedynie odświeżenia. Warto jednak mieć na uwadze również fakt, że stare nieruchomości są znacznie tańsze, przez co w ogólnym rozrachunku ich remont może okazać się opłacalny w porównaniu z kosztami zakupu nowego budynku. Nie można jednak nie brać pod uwagę tego, że w przypadku starych budynków, nawet po gruntownym remoncie w późniejszym czasie może okazać się, że nadal istnieje konieczność wykonania dodatkowych prac lub że efekt dotychczasowego remontu nie jest wystarczający. Dlatego też warto zawsze skonsultować się z profesjonalną firmą budowlaną lub rzeczoznawcą, który oceni opłacalność i koszty danej inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Studiodomu.pl.

Podobne artykuły