14 lipca 2021

Kostka brukowa na tarasie – jak o nią dbać?

Najczęściej wybieranym materiałem podczas projektowania powierzchni wokół domu jest kostka brukowa. Ze względu na wysokie narażenie na kontakt z warunkami atmosferycznymi i różnorodnymi zabrudzeniami, należy o nią szczególnie dbać. Dzięki temu będzie służyć wiele lat i niezmiennie wyglądać efektownie. Ale jak to zrobić?

Podstawowa pielęgnacja tarasu

Nawet w przypadku wykonania tarasu z kostki brukowej oraz fugi do bruku najwyższej jakości należy starannie o nią dbać. Podstawową czynnością, o której nie należy zapominać, jest dokładne i systematyczne czyszczenie. W przypadku codziennych zabrudzeń zwykle wystarczy regularne zamiatanie oraz zmywanie wodą. Materiał wykorzystany do wyprodukowania kostki brukowej jest trwały i mrozoodporny, lecz podatny na wilgoć i skrajne temperatury. W wyniku ich oddziaływania mogą pojawić się nieestetyczne odbarwienia. Aby ich uniknąć, warto ograniczyć używanie preparatów odladzających oraz ostrych przedmiotów służących do usuwania śniegu i lodu. Dodatkowym elementem umożliwiającym zachowanie kostki brukowej w jak najlepszym stanie jest uzupełnianie wypłukanych fug oraz bieżące usuwanie większych zabrudzeń.

Usuwanie trudnych zabrudzeń z kostki brukowej

Na kostce brukowej może pojawiać się nieestetyczny biały nalot. Jest to spowodowane węglanem wapnia, powstającym z połączenia wodorotlenku wapnia obecnego podczas twardnienia betonu z obecnym w atmosferze dwutlenkiem węgla. W większości przypadków zniknie on sam, podczas użytkowania tarasu – wytrze się oraz wypłucze. Jeśli jednak zależy nam na efekcie natychmiastowym, można skorzystać z czyszczenia chemicznego. Zwykle konieczne jest kilkukrotne zaaplikowanie środków oraz należy pamiętać, aby przeprowadzać czyszczenie bardzo ostrożnie. Możliwe są uszkodzenia kruszywa w warstwie ścieralnej, lecz jeśli proces czyszczenia przeprowadzony zostanie dokładnie, efekt będzie zadowalający. Można również skorzystać z piaskowania. Wykwity zostaną w większości zniwelowane już na początkowym etapie. Dzięki wykorzystaniu drobin piasku powierzchnia będzie oczyszczona i w przyszłości nalot powinien rzadziej występować.

Dodatkowe zalecenia – co warto wiedzieć?

Impregnacja kostki brukowej pozwala zachować ją w czystości na dłużej. Aby przeprowadzić ją poprawnie, całą powierzchnię tarasu należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Jeśli ten etap zostanie pominięty lub wykonany niestarannie, plamy mogą zostać utrwalone. Do impregnacji należy wykorzystać specjalne preparaty chroniące kostkę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Proces impregnacji najlepiej jest przeprowadzać w ciepłych miesiącach, gdy temperatura przekracza 15 stopni.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!