6 nawyków, dzięki którym zachowasz porządek w domu

Porady Data publikacji: 24 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2023-07-04

Jesteś już zmęczona tym, że nie długo po sprzątaniu znów robi się bałagan? Masz wrażenie, że ciągle sprzątasz swoje mieszkanie, a nigdy nie jest w nim czysto? Dzisiaj podpowiemy Ci, jakie nawyki pomogą Ci w utrzymaniu czystości. Dzięki temu nie tylko spędzisz mniej czasu na porządkach, ale również odzyskasz radość przebywania w swoim domu.

1. Trzymaj, jak najmniej rzeczy na wierzchu

Minimalizm w domu ułatwia utrzymanie w nim czystości. Im mniej rzeczy znajduje się na wierzchu, tym mniej czasu zajmuje sprzątanie. Podczas ścierania kurzy z mebli za każdym razem musimy przestawić rzeczy, które znajdują się na meblach. Po wytarciu znów musimy położyć je na właściwe miejsce. To sprawia, że sprzątanie trwa dłużej, a jednocześnie potęguje nasze zniechęcenie.

Jeśli nie lubisz poświęcać dużo czasu na sprzątanie, powinnaś zdecydowanie ograniczyć ilość rzeczy, które znajdują się na wierzchu. Oczywiście nie musimy rezygnować ze wszystkiego. Pewne dekoracje mogą nadal pozostać jako element wystroju wnętrza. Zdjęcia jednak zdecydowanie lepiej jest powiesić na ścianie. Również inne mniej potrzebne rzeczy schować można do szafek.

2. Pozbywaj się rzeczy, które nie są potrzebne

Otwórz pierwszą z brzegu szufladę. Co w niej znajdziesz? Stare i niepotrzebne paragony? A może czasopisma, których już nie czytasz. Nasze szuflady są często miejscem, w którym chowamy wiele niepotrzebnych rzeczy, których moglibyśmy się pozbyć.

Przez to nie możesz niczego w nich znaleźć. Brakuje Ci również miejsca na schowanie nowych rzeczy, które leżą na wierzchu. Czas zrobić z tym porządek. Nie musisz od razu poświęcać całego dnia na porządkowanie szuflad. Zrób jedną szufladę dziennie, a po pewnym czasie osiągniesz zamierzony efekt i wszystko szuflady zostaną odpowiednio zorganizowane.

Nowe rzeczy, których nie potrzebujesz wyrzucaj. Nie chowaj ich do szuflady, chociaż teraz zrobiło się w niej miejsce. Dzięki temu prostemu nawykowi zaoszczędzisz czas i nerwy.

3. Nie przymykaj oczu na bałagan

Warto wyrobić sobie nawyk, w którym nie będziemy przymykać oka na bałagan. Widzisz jedną szklankę pozostawioną na blacie? Powinna być schowana do zmywarki. Ale to tylko jedna szklanka, to jeszcze nie bałagan. Powoduje to jednak efekt zbitej szyby. Zaraz oprócz jednej szklanki pojawi się obok kilka talerzy, kubków i inne naczynia.

Jeśli jednak od razu schowałabyś tę szklankę do zmywarki, to kolejne rzeczy również w niej by się znalazły. Nie chciałabyś bowiem bałaganić w czystej kuchni. Dlatego jeśli widzisz coś co możesz zrobić od razu, nie wymaga to dużego nakładu pracy i czasu, to po prostu to zrób. Wrzuć koszulkę do kosza. Wyrzuć opakowanie do śmietnika. Nie przymykaj oka na bałagan.

4. Sprzątaj w trakcie przygotowywania posiłków

Bałagan w naszej kuchni tworzy się najczęściej po przygotowaniu posiłku. Moglibyśmy jednak temu zapobiec sprzątając w trakcie przygotowywania jedzenia.

Nie pozostawiaj pustego opakowania, od razu wrzuć je do śmietnika. Zużyte naczynia włóż do zmywarki, a nie wkładaj do zlewu. Zanim przygotujesz kolejne danie wytrzyj blat kuchenny. Te wszystkie rzeczy nie zajmują dużo czasu, ale za to po skończonym gotowaniu w Twojej kuchni jest czysto.

Poświęcając małe ilości czasu w trakcie gotowania unikasz później godzinnego sprzątania, które zapewne będziesz odkładać w czasie, bo nie będziesz miała na to ochoty po gotowaniu.

5. Odkładaj rzeczy na swoje miejsce

Każda rzecz ma w naszym domu swoje miejsce. Dzięki temu wiemy, gdzie jej szukać. Zazwyczaj wcześniej wybranie tego miejsca poprzedziliśmy pewną analizą. Wybraliśmy miejsce, które nie będzie nam zagracać przestrzeni, łatwo będzie je posprzątać, a rzecz będzie łatwo dostępna, jeśli będzie nam potrzebna.

Niestety nie zawsze po użyciu tej rzeczy odkładamy ją na miejsce. Zostawiamy ją więc na stole, chowamy do szuflady, albo ciskamy gdzieś w kąt, aby nam nie zawadzała. Z czasem robi się z tego całkiem niezły bałagan, a jego ogarnięcie zajmuje nam dużo czasu.

Warto więc pamiętaj o tym prostym nawyku i zawsze po użyciu rzeczy odłożyć ją na jej miejsce. Nie tylko unikniecie bałaganu, ale również nie będziecie musieli się denerwować, próbując przypomnieć sobie, gdzie ją odłożyliście.

6. Ściągaj pranie z suszarki i prasuj na bieżąco

Macie taką szafę, w której chowacie rzeczy do prasowania? Zdarza Wam się, że rzeczy po wypraniu leżą na suszarce jeszcze przez tydzień? Chętnie byś wreszcie je wyprasowała, ale sterta czekającego prania nie zachęca do poświęcenia jej całego wieczoru.

Zacznij robić to regularnie, a pracy będzie mniej. Prasowanie i składanie prania zajmie Ci po prostu mniej czasu. Możesz sobie umilić ten czas włączając w trakcie ulubiony serial.

Podobne artykuły