Kim jest Radca prawny i kiedy warto się do niego zwrócić?

Lifestyle Data publikacji: 20 marca 2019

Radca prawny jest prawnikiem, który specjalizuje się w udzielaniu pomocy prawnej. Dlatego może nam pomóc w udzieleniu porady dotyczącej sytuacji prawnej, która budzi nasze wątpliwości. Może również występować przed wszystkimi rodzajami sądów. Radca prawny różni się od adwokata w zasadzie tym, że możemy być zatrudniony na umowę o pracę, a adwokat musi prowadzić swoją własną praktykę. Wcześniejsze ograniczenia, które nie pozwalały radcy prawnemu występować w roli obrońcy w sprawach karnych czy rodzinnych już nie istnieją. Dlatego zarówno radca prawny jak i adwokat mogą bronić naszych interesów. Na sali sądowej rozróżnimy go od adwokata tylko tym, że będzie miał ciemnoniebieski żabot, a nie zielony.

W jakich sprawach pomoże nam radca prawny?

Do radcy prawnego możemy zwrócić się w każdej sprawie. W sytuacji gdy nie wiesz czy przyjąć spadek, ktoś nie zapłacił Ci faktury lub masz problem z sąsiadem czy pracodawcą, który chcesz rozwiązać na drodze sądowej, radca prawny w tym wszystkim Ci pomoże.

Radca prawny pomoże Ci również sporządzić umowę lub podpowie czy umowa, którą chcesz podpisać jest sporządzona prawidłowo. Wystawi Ci również opinię prawną w wielu sytuacjach, w których Twoja wiedza jest niewystarczająca.

Prawo jest bardzo rozległą dziedziną. Pomoc radcy prawnego może być nieoceniona i pomoże nam uniknąć wielu błędów i problemów, które wynikały z naszej niewiedzy. Trzeba jednak, że nieznajomość prawa nie działa na naszą korzyść, a wręcz przeciwnie.

Nawet pozornie prosta sprawa w obliczu prawa wcale taka łatwa może nie być. Radca prawny podpowie nam czy nasze myślenie jest słuszne i zgodne z obowiązującym prawem. Dzięki temu zyskamy więcej pewności w podejmowanych przez nas działaniach gdy będziemy wiedzieć, że postępujemy słusznie. W przypadku sporu z kimś, kto wymusza na nas pewne odstępstwa i uległości świadomość posiadania racji może być silnym narzędziem, które zabezpieczy nasze interesy.

Ile kosztuje pomoc radcy prawnego

Warto mieć to na uwadze tym bardziej, że pomoc radcy prawnego wcale nie jest czymś drogim. Wielu z nas adwokaci kojarzą się z czymś drogim, zarezerwowanym dla elit. Radcy prawni i adwokaci dla wielu osób to to samo. W miarę prostych dla radcy prawnego sprawach opinię prawną możemy uzyskać już za ok. 100 zł. Wszystko zależy oczywiście też od indywidualnej polityki cenowej. Jednak oprócz ceny warto też kierować się renomą radcy prawnego i doświadczeniem.

Podobne artykuły