Kilka sposobów, dzięki którym zapobiegniesz szybkiemu osadzaniu się kurzu

Porady Data publikacji: 05 maja 2019 / Aktualizacja: 2020-08-20

Domowe sposoby na kurz

Nikt nie lubi być więźniem swojego domu. Jedną z czynności, na którą marnujemy dużo czasu jest sprzątanie. Zwykle towarzyszy temu ścieranie kurzy, które niedługo po tym znów osiadają na powierzchniach co przyprawia nas o zawrót głowy. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy podpowiedzieć Wam jak radzić sobie z kurzem. Co zrobić aby kurz po starciu tak szybko znów nie osadzał się na meblach i innych powierzchniach. Postaramy się również podpowiedzieć Wam jak urządzić swoje mieszkanie by mieć jak najmniej problemu z kurzem. Dzięki temu Wasze życie stanie się choć trochę łatwiejsze.

Woda z płynem do płukania tkanin

Jest to sposób wypróbowany przeze mnie i mogę potwierdzić, że działa. Ostatnio nawet wypróbowałam go na podłodze i umyłam ją wodą z płynem do płukania tkanin i faktycznie kurz nie osiada na panelach tak szybko. Minusem jest tylko to, że są one bardziej śliskie, dlatego jeśli macie dzieci, które lubią harcować po domu to lepiej uważać bo mogą z łatwością się przewrócić jeśli będą biegać w samych skarpetkach.

Sposób ten oczywiście wykorzystać można podczas czyszczenia mebli i ścierania kurzy. Ja do butelki z atomizerem wlewam wodę i dodaję trochę płynu do płukania tkanin. Następnie po wymieszaniu spryskuję powierzchnię i wycieram ściereczką z mikrofibry do sucha. To faktycznie działa, wcześniej miałam ciemne meble gdzie kurz było widać już kilka godzin po sprzątaniu. Po zastosowaniu tej metody było chociaż kilka dni spokoju. Kurz nadal się osadza, ale jest go dużo mniej i nie denerwuje to wtedy aż tak bardzo. Jeśli jesteście ciekawe dlaczego to działa. Płyn do płukania tkanin ma działanie antystatyczne :) Czyli zyskasz to samo co kupując drogie preparaty do czyszczenia mebli zapobiegające osiadaniu kurzu.

Gliceryna

To bardzo podobny sposób do poprzedniego. Też na mokro ścieramy meble z kurzu, ale zamiast dodawać płyn do płukania tkanin to dodajemy kilka kropli gliceryny, którą można kupić w każdej aptece. Ten sposób również wypróbowałam i również mogę go polecić, ale wolę ten pierwszy. Z jednego prostego powodu, płyn do płukania tkanin zawsze mam w domu, a o kupieniu gliceryny musiałabym pamiętać.

Oczyszczacz powietrza

Mam tani oczyszczacz powietrza, o którym pisałam już na stronie. To też bardzo fajny sposób na zmniejszenie ilości kurzu, który osiada na meblach. Po prostu oczyszczacz wyłapuje go z powietrza i kurz pozostaje na filtrze. Wydmuchuje on z siebie czyste powietrze pozbawiona takich zanieczyszczeń jak kurz.

Jasne meble

Może zabrzmi to głupio, ale faktycznie jeśli problem znika z oczu to sercu jest lżej. Miałam ciemne meble, praktycznie czarne i kurz było widać na nich non stop. Godzinę po czyszczeniu już znowu osiadał co po prostu odbierało mi siły. Później po przeprowadzce poszłam za trendem i poszłam w białe meble. Kurzu na nich nie widać, ale oczywiście jest tam nadal bo po przetarciu ściereczką na niej wszystko będzie widoczne. Nie rzuca się jednak tak w oczy co pozwala spać spokojniej. Zauważyłam też, że na wszelkich meblach o naturalnym kolorze drewna i z jego teksturą również kurz jest dużo mniej widoczny.

Odkurzacz z filtrem wodnym

Nie posiadam takiego więc nie mogę ręczyć za trafność tego pomysłu, ale spotkałam się już z wieloma opiniami, że używanie takiego odkurzacza pomaga pozbyć się kurzu.

Suszarka do prania

Może wydać się Wam to dziwne, ale dopiero gdy kupiłam suszarkę i zobaczyłam jak wygląda filtr po jednym suszeniu, zrozumiałam jak dużo kurzu znajduje się po prostu na naszych ubraniach. Każde pranie, które robię jest suszone w suszarce. Za każdym razem czyszczę filtr, na którym jest pełno takiego „meszku”, który normalnie jest na ubraniach. Faktycznie potem kurzu w domu jest trochę mniej.

Rekuperacja

Jeśli jesteś na etapie remontu lub budowy domu to warto pomyśleć o rekuperacji. Jest to wentylacja mechaniczna z systemem odzyskiwania ciepła. Dodatkową zaletą jest to, że filtruje powietrze, a więc usuwa z  niego różne zanieczyszczenia w tym i kurz.

Zastanawialiście się skąd bierze się kurz? Jeśli jesteście ciekawi tego zagadnienia to zapraszamy do zapoznania się z jednym z naszych artykułów.

Podobne artykuły