Uprawa czosnku w domu

Ogród Data publikacji: 05 grudnia 2022

Czosnek należący do rodziny Allium to roślina o długich zielonych liściach z białymi cebulkami na końcach i silnym zapachu. Cebule są jadalną częścią rośliny i rosną pod ziemią w glebie i potrzebują światła słonecznego do prawidłowego wzrostu. Czosnek można jeść na surowo, gotować lub miażdżyć, aby uzyskać olej czosnkowy.

Wprowadzenie: Co to jest czosnek i jak rośnie?

Czosnek najlepiej rośnie na dobrze osuszonej, bogatej glebie z dużą ilością materii organicznej, takiej jak kompost lub obornik. Czosnek nie potrzebuje dużo wody, ponieważ czerpie wilgoć z gleby. Czosnek potrzebuje pełnego słońca do produkcji dobrych cebulek..

Czosnek był używany zarówno jako żywność, jak i lekarstwo od tysięcy lat. Jest to jedyna roślina z organem specjalnie zaprojektowanym do produkcji i przechowywania związku chemicznego allicyny, który nadaje czosnkowi charakterystyczny smak i zapach.

Najlepsze odmiany czosnku do uprawy w domu

Najlepsze odmiany czosnku do uprawy w domu to hardnecks, ponieważ są bardziej tolerancyjne na zimne warunki pogodowe niż softnecks.

Czosnek to jedno z najłatwiejszych warzyw do uprawy w domu. Dobrym pomysłem jest sadzenie czosnku w ogródku warzywnym, ponieważ można go zbierać przez wiele miesięcy. Możesz go posadzić i zapomnieć o nim na miesiące, a potem cieszyć się świeżym czosnkiem, kiedy go potrzebujesz.

Istnieje wiele rodzajów czosnku, ale nie wszystkie nadają się do uprawy w domu, ponieważ wymagają większej opieki lub ich zbiory trwają dłużej. Niektóre odmiany lepiej nadają się do chłodniejszego klimatu, takie jak odmiany z twardą szyjką, takie jak rocambole lub porcelana, które dają wyższą wydajność niż odmiany z miękką szyjką, takie jak karczoch lub uralensis.

Jak sadzić czosnek

Sadzenie czosnku to świetny sposób na dodanie smaku potrawom.

Do sadzenia czosnku potrzebne będą:

  • Ząbki czosnku
  • Gleba z dobrym drenażem i nawozem organicznym – Doniczka lub grządka z otworem pośrodku na ząbek czosnku

1. Najpierw posadź ząbki czosnku w ziemi. Możesz to zrobić, robiąc zagłębienie w ziemi palcem, a następnie wkładając w nie ząbek. Upewnij się, że sadzisz je na głębokość około 2 cali (5 cm).

2. Następnie obficie podlej rośliny, aby były dobrze nawodnione. Jeśli masz trudności z ich wystarczającym zmoczeniem, użyj butelki z rozpylaczem lub węża, aby podlewać je z góry, aż całkowicie przemokną. Powinieneś również nawozić je nawozem organicznym po ich podlaniu i przed sadzeniem jakichkolwiek innych roślin w pobliżu, ponieważ pomoże to zapobiec atakom chorób i szkodników na twoje rośliny, gdy są jeszcze młode i podatne.

Porady i wskazówki dotyczące uprawy czosnku

Czosnek to jedna z najpopularniejszych przypraw i przypraw na świecie. Ma również właściwości lecznicze i jest używany do gotowania. Ale jak uprawiać czosnek? Oto kilka wskazówek dotyczących udanej uprawy tego zdrowego warzywa.

Czosnek można wyhodować z goździków lub sadzonek. Najlepszy czas na sadzenie czosnku to jesień, kiedy będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby wyrosnąć i dojrzeć przed nadejściem zimy. Czosnek najlepiej rośnie w słonecznym miejscu z dobrze osuszoną glebą, gdzie ma miejsce na rozłożenie.

Dlaczego warto rozważyć uprawę własnego świeżego ekologicznego czosnku

Uprawa własnego świeżego organicznego czosnku może być satysfakcjonującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Będziesz wiedział, co trafia do Twojego jedzenia i będziesz miał satysfakcję, wiedząc, że robisz coś dobrego dla środowiska.

Istnieje wiele korzyści z uprawy własnego czosnku w domu. Na przykład zaoszczędzisz pieniądze, nie kupując go w sklepie. Możesz także kontrolować, co do niego trafia, aby był zdrowy i smakował lepiej niż czosnek kupiony w sklepie. Uprawa własnego czosnku może być również świetnym sposobem, aby dzieci dowiedziały się, jak rośnie żywność i jak ich działania wpływają na otaczające je środowisko.

Podobne artykuły