Kalendarzyk dni płodnych – czym jest i jak go prowadzić?

Zdrowie Data publikacji: 17 marca 2022

Starania o dziecko to temat bardzo poważny i delikatny. Różne pary podchodzą do niego w różnorodny sposób. Wszystko zależy od tego, czy dana para ma problemy, czy starania przebiegają bez większych komplikacji. Niektóre kobiety zachodzą w ciąże już przy pierwszej próbie, pozostałe zaś mogą próbować kilka miesięcy, ale bez pozytywnego efektu. Pierwszym rozwiązaniem, po jakie warto sięgnąć, bez paniki i presji, jest kalendarzyk dni płodnych.

Cykl menstruacyjny – charakterystyka

Każda kobieta wchodząca w dorosłość, powinna zwracać uwagę na to, jak wygląda cały jej cykl menstruacyjny. Jest to bardzo ważna wiedza w życiu kobiety, ponieważ może ona dać rozwiązania wielu schorzeń, dolegliwości, a przy okazji może dać mnóstwo cennych wskazówek w momencie, kiedy nie może zajść w ciążę.

Cykl menstruacyjny można nazwać inaczej okresem pewnych przemian, które zachodzą w ciele kobiety. Dzieją się one przy współpracy z hormonami. To one pozwalają na dojrzenie komórki jajowej, wypuszczenie jej przez jajnik do jajowodu, a także przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionego zarodka. W sytuacji, kiedy komórka jajowa okazuje się pusta, cały cykl zachodzi od nowa. Kobieta, która dokładnie obserwuje swoje ciało, będzie doskonale wiedzieć, w którym momencie dochodzi do owulacji, czyli kiedy jest podatna na zapłodnienie. Jeśli jednak ciało nie zawsze daje odpowiednie sygnały, metodą, która może wspomóc obliczenia jest kalkulator dni płodnych.

Owulacja – co to jest?

Owulacja to wyjątkowy moment w każdy kobiecym cyklu. Jajeczkowanie, bo tak inaczej nazywa się ten moment, pozwala na zapłodnienie dojrzałej komórki jajowej, która zmierza jajowodem do macicy. Zazwyczaj owulacja wypada w środku cyklu, dlatego przyjmując, że średni cykl trwa ok. 28 dni, owulacja będzie miała miejsce w czternastym dniu cyklu. Jest to więc najlepsza okazja do tego, aby zajść w ciążę. Jednak nie jedyna, ponieważ kobieta płodna jest kilka dni w cyklu. Wszystko jednak zależy od wielu istotnych czynników, o których kobieta może wiedzieć lub nie. Owulacja może się również przesunąć o kilka dni, a wpływ na to może mieć choroba, zażywanie antybiotyków, leków, stresujące sytuacje oraz mnóstwo innych.

Kalendarzyk dni płodnych – do może służyć?

Obecnie, zważywszy na różnorodne czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne wpływające na płodność kobiety, ciężko jest bardzo dokładnie określić i scharakteryzować cykl kobiety. Nie każda z przedstawicielek płci pięknej może pochwalić się idealnym, regularnym cyklem. W wielu przypadkach cykl ten może zostać przedłużony lub skrócony.

Kalendarzyk dni płodnych to rewelacyjny sposób na ułatwienie planowania i zachodzenia w ciążę. Z jego pomocą możemy znacznie szybciej, a przede wszystkim dokładniej obliczyć dzień, na który przypada owulacja. Prowadzenie kalendarzyka może mieć jeszcze inne zastosowanie – jeśli kobieta nie chce mieć dzieci, a także nie jest gotowa lub nie może wprowadzić do swojego życia antykoncepcji hormonalnej, kalendarzyk może służyć jako opcja zapobiegania ciąży.

Jakie są znane metody prowadzenia kalendarzyka?

Kalendarzyk dni płodnych to nic innego, jak obserwacja ciała kobiety na różne sposoby. Na przestrzeni lat opracowanych zostało kilka metod. Jedne z nich są bardziej skuteczne, inne nieco mniej. Z pewnością można je sobą łączyć, a efektem jest uzyskanie wyraźnego obrazu cyklu miesiączkowego przedstawicielki płci pięknej.

Do najpopularniejszych metod należy kalkulator dni płodnych. W tym przypadku owulację wyznacza się na podstawie długości kilku wcześniejszych cyklów. Jest to jednak niezbyt skuteczna metoda, zwłaszcza, jeśli dana kobieta nie może pochwalić się jednakową długością każdego z nich. W przypadku cyklu miesiączkowego, ogromne znaczenie mają nawet kilkudniowe wahania. Nie ogranicza to jednak powstawania coraz to nowszych aplikacji na telefon czy komputerów cyklu.

Kolejny sposób, dzięki któremu kobieta znacznie lepiej może poznać swój organizm jest metoda termiczna, inaczej zwana metodą Holta. Polega na mierzeniu temperatury ciała, codziennie, o tej samej porze. Najlepiej robić to w pochwie, ale sporo kobiet opiera tę metodę również na pomiarze temperatury pod językiem. Koniecznym narzędziem do tego będzie termometr, który pokazuje wynik z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Warto wiedzieć, że temperatura może być podwyższona, jeśli kobieta śpi krócej, niż zazwyczaj, miała ostatnio sporo stresu czy chociażby piła poprzedniego wieczoru alkohol.

Kolejna świetna metoda polega na obserwacji śluzu. Podstawą tego jest codzienne sprawdzanie konsystencji śluzu z pochwy, jak i jego koloru. W przypadku śluzu charakterystycznego dla dni płodnych, mamy do czynienia ze śliską, elastyczną, szklistą i gęstą mazią, która ciągnie się, kiedy oddalamy od siebie palce. Inaczej jest w przypadku śluzu w dniach niepłodnych. Zazwyczaj jest mętny, nieprzejrzysty, żółtawy i nie tak rozciągliwy.

Podczas prowadzenia kalendarzyka można używać wszystkich wymienionych metod, które wzięte razem stanowią dobrą bazę do tego, aby za kilka miesięcy zostać ekspertką w temacie swojego cyklu miesiączkowego. Pomocne mogą się okazać także testy owulacyjne, których zadaniem jest precyzyjne określenie dni płodnych.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły