Jeśli zgubisz się podczas zbierania grzybów wykorzystaj te triki!

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-09-03

Każdemu może zdarzyć się zgubienie w lesie. Gdy wybieramy się na grzyby w teren, którego jeszcze nie znamy istnieje ryzyko, że najzwyczajniej w świecie zgubimy drogę powrotną. Gdy zgubisz się w lesie zastosuj się do tych porad, a na pewno szybko znajdziesz drogę powrotną.

Uspokój się

Najważniejsza rzecz – zachowaj spokój i nie panikuj. Gdy jesteśmy zdenerwowani ciężko jest nam trzeźwo myśleć. Przez to dużo trudniej będzie nam znaleźć drogę powrotną. Zaczniemy podejmować impulsywne decyzje. Gdy zgubimy się w lesie powinniśmy zastosować się do taktyki S.T.O.P, która nazwę swą wywodzi z języka angielskiego.

Zaobserwuj nas na Facebooku

  1. S czyli Stop. Zatrzymaj się, uspokój, usiądź. Poczekaj, aż przejdą emocje.
  2. T czyli think. Pomyśl nad rozwiązaniem sytuacji. Zastanów się ile czasu zostało do nocy. Pomyśl ile czasu zajęło Ci dojście tutaj. Postaraj się przypomnieć sobie charakterystyczne punkty.
  3. O  czyli observe. Obserwuj otoczenie. Być może w skupieniu usłyszysz pobliską drogę, albo zauważysz charakterystyczny punkt, który już mijałaś.
  4. P czyli prepere. Przygotuj się do rozwiązania sytuacji. Przemyśl jakie masz możliwości. Jeśli jest już za późno i musisz zostać na noc w lesie przygotuj sobie jakieś schronienie. Nazbieraj drewna na opał. Znajdź odpowiednie miejsce np. na skale czy innym trudno dostępnym dla zwierząt miejscu.

Nowe technologie

Jeśli macie smartphone, a w lesie będzie zasięg i Internet to sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy sprawdzić w nawigacji miejsce, do którego macie najbliżej i tam się udać. Proponuję też użyć aplikacji ParkKing. Wystarczy przy wysiadaniu samochodu użyć jej i zapisać jego pozycję. Gdy się zgubimy włączymy aplikację i zaprowadzi ona nas do naszego samochodu. Pobierzesz ją tutaj na telefon z Androidem.

Możecie również poprosić o pomoc znajomego lub leśnika. Telefon do Lasów Państwowych to  22 58 98 100. Podajcie, w którym województwie jesteście aby skierowali jest do odpowiedniego oddziału, a tam postarajcie się uzyskać pomoc.

Znajdź ścięte drzewa

Jeśli znajdujesz się blisko ściętych drzew zwróć uwagę na etykiety, które znajdują się na pniach. Często można na nich znaleźć numer leśnika, który obsługuje dany teren. Wtedy z pewnością będzie mógł Ci pomóc i dokładniej określić Twoją lokalizację dzięki wskazówkom.

Jak podać komuś swoją dokładną lokalizację

Aby sprawdzić swoje dokładne koordynaty GPS wystarczy mieć Google Maps, które są zawsze instalowane wraz z systemem Android. Wystarczy kliknąć Udostępnij swoją lokalizację i wysłać ją do danego kontaktu lub udostępnić nawet na Facebooku prosząc o pomoc.

Masz czas i siły? Idź przed siebie.

Polskie lasy to nie Amazonia. Prawdopodobnie idąc przez siebie przez kilka kilometrów natkniesz się na osadę ludzką. W zależności od kierunku jaki obierzemy może to być również kilkanaście kilometrów. Dlatego musimy być pewni, że jesteśmy w stanie tyle przejść przed zmrokiem. Człowiek średnio przechodzi 6km na godzinę, w leśnym terenie prędkość ta może się zmniejszyć do nawet 2-3km na godzinę.

Nahałasuj

Jeśli się zgubisz spróbuj nahałasować. Być może usłyszy cię jakiś inny grzybiarz znajdujący się w okolicy. Krzycz co jakiś czas POMOCY. Informuj, że się zgubiłaś również to krzycząc. Niektórzy mogą pomyśleć, że dzieje się coś złego i bać się zareagować bojąc się o swoje własne życie. Dlatego jeśli udzielisz jednocześnie informacji, że po prostu się zgubiłaś istnieje większa szansa, że ktoś kto Cię usłyszy Ci pomoże.

Strumień

Gdy znajdziesz strumień wody idź zgodnie z kierunkiem jego pływu. Dojdziesz wtedy do jego ujścia, a z pewnością będzie przecinał jakąś drogę, wieś czy trafi do jakiegoś zbiornika wodnego gdzie znajdziesz pomoc.

Znajdź wydeptany trakt lub drogę

Każda droga prowadzi w jakieś miejsce, nawet ta leśna. Dlatego poruszając się nią w dowolnym kierunku masz większe szanse na znalezienie ludzi, którzy mogą Ci pomóc.

Nie wychodź bez informowania innych

Zawsze gdy wybierasz się do lasu poinformuj kogoś o tym i powiedz gdzie mniej więcej będziesz. Gdy nie pojawisz się na noc lub nie będziesz odpowiadać na wiadomości z pewnością ta osoba ściągnie do Ciebie pomoc.

Podobne artykuły