Nadchodzi czas na poszukiwanie poroży jeleni – informują Lasy Państwowe na swoim Facebookowym profilu. Jelenie pozbywają się swojego poroża każdej wiosny. Nie trzeba jednak się tym martwić, bo bardzo szybko wyrasta im nowe. Będzie im ono potrzebne już jesienią, gdy zaczną się gody. To bardzo ważny atrybut samca, który pomoże mu zdobyć względny partnerki. Potem znów stanie się zbyteczne.
Wystarczy wybrać się na spacer do lasu, aby móc znaleźć zrzut, czyli porzucone przez jelenia poroże. Ma ono głównie wartość kolekcjonerską. Jeśli jednak nie zdecydujemy się go zatrzymać, możemy je sprzedać. Kolekcjonerzy za ciekawe okazy są w stanie zapłacić niemałe pieniądze. Te mniej imponujące sprzedamy za to na skupie poroża, który rozlicza się zwykle na podstawie wagi danego egzemplarza.
Lasy Państwowe zachęcają do wybrania się na spacer do lasu. Znalezione poroże może być jedną z najcenniejszych pamiątek z takich wycieczek. W marcu najwięcej jeleni gubi swoje poroża, dlatego to najlepsza pora, aby wybrać się na ich poszukiwanie.
Lasy Państwowe przygotowały listę rzeczy, o których warto pamiętać wybierając się na poszukiwanie porzuconego przez jelenia poroża. Najłatwiej będzie je nam znaleźć w miejscach żerowania jeleni. Warto więc przejść się po łąkach, oziminach, ogrodzeniach pól. Nie ma jednak reguły, możemy natrafić na nie idąc zwykłą leśną ścieżką.
Należy pamiętać o zachowaniu ciszy i nie nękamy zwierząt tropiąc je, aż zrzucą poroże. Pamiętajmy również o ciepłym ubraniu i o czymś do jedzenia i picia. Koniecznie zabierzcie ze sobą naładowany telefon oraz latarkę, które przydadzą Wam się w razie zgubienia drogi.
Lasy Państwowe przypominają, że w Polsce nie potrzebna żadnych pozwoleń na zbieranie zrzutów i zabieranie ich z lasów. Dlatego może zrobić to każdy, oczywiście z poszanowaniem miejsca, w którym się znalazł.