Czy zauważyliście, że w niektórych sklepach paragony zmieniły kolor? To nie przypadek.

Lifestyle Data publikacji: 15 grudnia 2021

Zakupy to jedna z czynności, którą wykonujemy regularnie. Mamy swoje ulubione sklepy i produkty. Dzięki temu doskonale odnajdujemy się w ich wnętrzu i niemal automatycznie przemierzamy alejki robiąc zakupy. Wszystko jest nam dobrze znane, dlatego bardzo szybko rzucają nam się w oczy wszelkie zmiany. 

Być może podczas ostatniej wizyty w sklepie zauważyliście, że paragon, który otrzymaliście ma inny kolor? Zmiana taka nastąpiła w wielu sklepach i ma ona konkretny powód. W tym artykule wyjaśnimy Wam skąd ona wynika. 

Dlaczego paragony zmieniły kolor?

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykładamy do ekologii. Zamawiając produkty przez Internet w niektórych sklepach możemy dopłacić, aby zmniejszyć ślad węglowy podróżującej do nas paczki. W naszych domach segregujemy odpady, tak by część z nich mogła zostać poddana recyklingowi. Do tej zielonej rewolucji dołączyły również duże sieci sklepów spożywczych. 

Nie od dziś robiąc zakupy zamiast tradycyjnych siatek z plastiku możemy kupić torby papierowe lub biodegradowalne. Na działach z owocami i warzywami zamiast foliowych woreczków wybrać możemy wielorazowe siatki na owoce i warzywa. 

Kolejnym krokiem są paragony, które właśnie z tego powodu zmieniły kolor. Każdy ze sklepów drukuje ich ogromne ilości każdego dnia. 

Odwracając paragon przykładowo ze sklepu Lidl, dowiemy się, że teraz nasze zakupy są bardziej przyjazne środowisku. Ekoparagon wytwarzany jest w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i posiada certyfikat FSC. 

Niebieski kolor papieru nie jest przypadkowy. Jest to papier termiczny wykonany z materiału, który jest przyjazny dla środowiska. Nie zawiera szkodliwego BPA, BPS i innych chemicznych wywoływaczy koloru. Dla tego nie ma żadnych obaw, gdy zetknie się on z żywnością w siatce na zakupy, do której go wrzucimy. 

Sam nadruk jest też trwalszy. Paragon odporny jest na olej, wodę i światło. Ułatwi nam w przyszłości reklamację produktów zakupionych w sklepie. 

Paragony mogą być też utylizowane wraz z makulaturą. Oznacza to, że możemy wrzucić je do niebieskiego kosza na papier podczas segregowania odpadów. 

Podobne artykuły