Jakie szklanki do whisky są najlepsze? Podpowiadamy!

Kuchnia Data publikacji: 24 stycznia 2022

Whisky to jeden z trunków, który uważany jest za dość ekskluzywny. Trudno się temu dziwić — jego niesamowity smak i aromat potrafi zadowolić niejednego smakosza alkoholu. Z tego też względu staje się on coraz bardziej popularny, zarówno w prywatnych domach, jak i barach oraz restauracjach. Aby jednak mógł zachwycić swoimi walorami, musi być również odpowiednio podany. Jaki zestaw szklanek do whisky wybrać? Poniżej podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Whisky — alkohol o interesującym smaku dla każdego

Pochodząca z Irlandii, ale wytwarzana także w Szkocji, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie whisky cieszy się dużą popularnością wśród koneserów mocniejszych procentowo trunków. Trudno się temu dziwić: ciekawy smak, łączący w sobie delikatność i ostrość, dodatkowo zestawiony z intrygującym zapachem zachwyci zmysły każdego.

Zależnie od regionu, w którym jest wytwarzana, whisky można podzielić na kilka rodzajów. Jest to przede wszystkim whisky:

  • irlandzka, produkowana z jęczmienia i jego słodu;
  • szkocka, składająca się w 100% ze słodu jęczmiennego, określana jako “single malt”, lub w formie mieszanej z innymi zbożami, nazywana “blended”;
  • amerykańska, z kukurydzy, żyta lub pszenicy, dzieląca się na różnorodne burbony.

Każda z nich wymaga innych metod produkcji, a tym samym podlega innym standardom jakościowym, jednak każda wymaga odpowiedniego podania. Odpowiednie szklanki do whisky zachowają jej pierwotny smak i pozwolą się właściwie delektować trunkiem. Po jakie szkło do whisky więc sięgnąć?

Jak wybrać najlepsze szklanki do whisky?

Nie każda szklanka do whisky będzie dobrym wyborem. Dlaczego? Gdyż może mieć negatywny wpływ na sam odbiór pitego trunku. Nieodpowiedni kształt szklaneczki do whisky zaburzy doznania, dlatego też warto się dokładnie zastanowić przed ich wyborem.

Pierwszym i najważniejszym aspektem jest materiał wykonania naczynia, w którym zamierzamy podawać trunek. Najbardziej polecane jest bowiem wysokiej jakości szkło, które w żaden sposób nie oddziałuje na alkohol. Warte uwagi są więc kryształowe szklanki do whiskey o odpowiedniej pojemności, mieszczące ok. 300-370 ml. 

Szklanka kryształowa do whisky powinna charakteryzować się również odpowiednim kształtem. Wśród najpopularniejszych znajdują się te w formie kieliszków tulipanowych, lecz nie jest to reguła. Równie dobrze mogą to być owalne lub kwadratowe szklanki do whisky, o całkowicie gładkiej bądź ciekawie żłobionej strukturze.

Ważne jest również to, czy dana szklanka do whiskey cechuje się odpowiednią jakością wykonania. Im grubsze szkło, tym mniejsza podatność na stłuczenia, a co za tym idzie — dłuższa żywotność naczynia. I co istotne szczególnie jeśli szklanki kryształowe do whisky będą używane w gastronomii, należy upewnić się, że mogą one być myte w zmywarce. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowania, gdy te słabej jakości i niedostosowane do zmywarki już po pierwszym myciu ulegną popękaniu.

Jak się pije whisky?

Zastanawiasz się, jak podawać whisky? Wariantów jest kilka. Najczęściej serwowana jest “solo”, czyli niewielka ilość wlana do odpowiedniej szklanki whisky. Podawany alkohol może być również delikatnie rozrabiany z wodą, jeśli zależy nam na zmniejszeniu jego intensywności. Z tego też względu często do szklanki na whisky trafiają kostki lodu. Zdarza się, że trunek ten jest podawany również z colą, lecz przez wielu takie połączenie jest uważane za kontrowersyjne.

Powyższe sugestie z pewnością ułatwią zakup odpowiednich szklanek do whisky. Warto postawić na przemyślany wybór, a z pewnością będzie on służył przez długo czas.

Podobne artykuły