Odpowiadając na drugą część tytułowego pytania, klimatyzatorami po prostu warto się zainteresować, szczególnie z myślą o nadchodzącym lecie. Jeżeli zaś chodzi o rodzaj klimatyzatora, to wybór jednostki chłodzącej powinien być już dostosowany do preferencji, możliwości finansowych, a często również do sytuacji konstrukcyjnej oraz umiejscowienia budynku, w którym klimatyzator będzie pracował.
Klimatyzatorysą urządzeniami przeznaczonymi do schładzania powietrza w pomieszczeniach. Pod względem budowy dzielone są na:
Klimatyzator monoblokowy charakteryzuje się tym, że całe urządzenie chłodzące mieści się w jednej jednostce. Składają się na niego takie elementy, jak: sprężarka, skraplacz i parownik oraz pomniejsze oprzyrządowanie. Klimatyzator monoblokowy działa podobnie do klimatyzatora split. Oba rodzaje różni metoda odprowadzania gorącego powietrza ze schładzanego pomieszczenia.
Takie klimatyzatory najczęściej znajdują zastosowanie w blokach mieszkalnych, a przewód wentylacyjny podłączany jest bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Zdarza się jednak wystawianie przewodu po prostu za okno i wówczas klimatyzator również będzie działał i jest to o tyle przydatne, że można taki klimatyzator przenosić praktycznie w dowolne pomieszczenie umożliwiające wystawienie przewodu poza obręb budynku.
Klimatyzator Split jest nieco innym, a jednocześnie najpopularniejszym rozwiązaniem odnośnie do urządzeń klimatyzacyjnych. Przede wszystkim montowany jest na stałe i służy do schładzania jednego pomieszczenia.
W tym wypadku na klimatyzator składają się dwie jednostki – wewnętrzna oraz zewnętrzna, połączone ze sobą instalacją elektryczną umożliwiającą komunikację oraz freonową linią chłodniczą. Na nią składają się zaizolowane miedziane rurki, którymi swobodnie przepływa czynnik chłodniczy.
Klimatyzatory typu multi-split są z kolei rozbudowaną wersją typów split. Działają na podobnej zasadzie, ale z tą różnicą, że za pomocą instalacji chłodniczej multisplit możemy schładzać więcej niż jedno, a nawet wszystkie pomieszczenia w budynku.
Różnica pomiędzy splitem a multisplitem polega na tym, że jakkolwiek jednostka zewnętrzna jest nadal jedna, to jednostek wewnętrznych jest tyle, ile zdoła obsłużyć moc jednostki zewnętrznej. Dla przykładowego domku jednorodzinnego może to być nawet pięć jednostek wewnętrznych (salon, kuchnia, dwie sypialnie, gabinet.). Siłą rzeczy jednostka zewnętrzna w multisplitach jest znacznie większa od tych w typie split.
Klimatyzatory split i multisplit nie są jednorodne i w zależności od rodzaju montażu oraz umiejscowienia ich wewnątrz budynków można wśród nich wyróżnić klimatyzatory:
Co istotne, zaprezentowane rozróżnienie ma nie tylko na celu umieszczenie jednostki chłodzącej w konkretnym miejscu albo dla uzyskania efektu wizualnego, lecz ma również wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniu.
Przykładowo równomierne rozprzestrzenianie powietrza od punktu centralnego zapewni klimatyzator kasetonowy lub kanałowy, a dodatkowo możemy go ukryć pod podwieszanym sufitem; klimatyzatory ścienno-przysufitowe z kolei są tak skonstruowane, że powietrze przepływa od nich pod sufitem z dużą prędkością, następnie zwalnia, by wreszcie rozejść się po pomieszczeniu.
Dobry monter klimatyzacji doradzi wybór najlepiej, a samodzielnie zawsze warto zajrzeć na stronkę poradnik eksperta Małe AGD Media Expert.