Pralka skacze podczas wirowania – co robić?

Porady Data publikacji: 19 lutego 2021 / Aktualizacja: 2024-01-23

Pralka skacze podczas wirowania? To się zdarza, ale na pewno nie jest to dobre i nie powinno się tak dziać. Dlatego musimy znaleźć przyczynę, a następnie ją wyeliminować.

Nasza pralka nie ulegnie natychmiastowej awarii, gdy zauważymy, że zaczyna podskakiwać w łazience podczas prania. Jednak jeśli będzie tak za każdym razem to w końcu możemy spodziewać się tego, iż będzie to miało negatywny wpływ na naszą pralkę. W końcu więc ulegnie awarii, która może być dla nas bardzo kosztowna.

Zastanówmy się więc jakie są powody takiego stanu rzeczy. Postarajcie się wyeliminować je u siebie i sprawdzić czy wszystko jest już w porządku.

Niepoprawne wypoziomowanie

Jeśli to nowa pralka i Twoje pierwsze pranie to bardzo prawdopodobne, że pralka nie została poprawnie wypoziomowana. Pralka powinna stać równo, a więc do jej ustawienia potrzebna będzie nam poziomica.

Za jej pomocą sprawdzamy to czy pralka stoi równo na podłożu. Jeśli jest w którąś stronę przechylona korygujemy to za pomocą nóżek pralki, które są wykręcane. Dzięki temu możemy je podnosić lub obniżać, aby odpowiednio wypoziomować pralkę.

Blokady transportowe

Pralka skacze mimo poprawnego wypoziomowania jej? Należy sprawdzić czy blokady transportowe zostały usunięte. Zabezpieczają one bęben pralki podczas transportu, jednak przeszkadzają w jego pracy. Pralka, z której nie zostały one usunięte może w ogóle nie uruchomić się i wskazać jakiś błąd lub wibrować czy wydawać dziwne odgłosy podczas prania.

Dlatego przed pierwszym uruchomieniem powinny zostać usunięte, a informacje o tym, jak to zrobić znajdziesz w instrukcji urządzenia.

Znajdują się one na tylnej ściance pralki. Wystarczy je odkręcić za pomocą klucza, który często dołączony jest w zestawie do pralki. Następnie wysuwamy zabezpieczenia transportowe i w otwory pozostałe po nich wkładamy dołączone zaślepki.

Zbyt duży załadunek

Przeładowanie pralki również jest jednym z powodów, dlaczego może ona skakać podczas pracy. Pamiętaj o tym, że ubrania nasiąkając wodą zwiększają swoją wagę. Dlatego należy uważać na to by nie przekroczyć wagi, którą zalecił producent. Często też pewne programy mają swoje własne mniejsze ograniczenia wagi.

Oczywiście ważenie prania byłoby bardzo uciążliwe i wręcz niemożliwe. Dlatego warto przyjąć prostą zasadę i wypełniać bęben pralki w 3/4 jego pojemności.

Pralka nadal skacze?

Jeśli wyeliminowaliśmy te problemy, mogą one być awariami natury technicznej. W takiej sytuacji niestety niezbędne będzie wezwanie serwisanta, który rozkręci pralkę i sprawdzi choćby łożyska bębna pralki. Problemem może być również zużycie amortyzatora bębna lub krzyżaka.

Podobne artykuły