Jakie dodatki dodać do wnętrz?

Bez kategorii Data publikacji: 28 grudnia 2023

Bardzo często, aby przeprowadzić metamorfozę wnętrza nie trzeba kupować drogich mebli, przemalowywać ścian, zmieniać podłóg i innych elementów wystroju, ponieważ aby nadać pomieszczeniom zupełnie nowy charakter, wystarczy wykorzystać odpowiednie dodatki. Akcesoria takie mogą wprowadzić w pomieszczeniu nie tylko zupełnie inny nastrój, ale również określony styl aranżacyjny. Z tego powodu odpowiedni dobór dodatków do wnętrz jest niezwykle istotny, aby w naszym mieszkaniu panował miły nastrój. Jakie dodatki warto wykorzystać w aranżacji wnętrz? Podpowiadamy.

Estetyczne firany do wnętrz

Wśród dodatków, bez których trudno jest wyobrazić sobie aranżacje mieszkania, można wymienić firany. Chociaż w wielu nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie znajdują się bardzo duże okna tarasowe, odchodzi się od wykorzystywania takich elementów, to jednak wówczas są one zastępowane przez firany panele lub rolety, a w pozostałych pomieszczeniach okna zdobią odpowiednio dopasowane firanki. Ze względu na szeroką ofertę firan i zasłon dostępną obecnie na rynku, wybór takich elementów może nie być łatwą kwestią. 

Warto więc zastanowić się najpierw, w jakim stylu chcemy zaaranżować pomieszczenie, a także, jaką funkcję mają pełnić wykorzystane przez nas firanki. Niektóre modele doskonale przepuszczają światło i nie posiadają żadnych dodatkowych zdobień, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Z kolei firany panele, które odróżniają się od klasycznych firan tym, że większość z nich nie układa się w fałdy i wieszane są w zestawach, w taki sposób, aby stworzyły na oknie określoną kompozycję, świetnie sprawdzają się jako ozdoba pomieszczenia zaaranżowanego niemal w każdym stylu. Firany panele mogą być utrzymane w stylistyce boho, klasycznej lub nowoczesnej. 

Crumpled bed and white blanket in the hotel in the morning.

Zasłony do wnętrz 

Nie tylko firanki, ale również zasłony w istotny sposób wpływają na wygląd wnętrza. Z tego powodu, jeżeli chcemy nadać pomieszczeniu określony charakter lub nieco odświeżyć jego wygląd, warto wymienić nie tylko firanki, ale również zasłony. Obecnie na rynku dostępne są różne modele zasłon i występują one nie tylko w bogatej gamie kolorystycznej, ale także zróżnicowanym wzornictwie. Wybierając idealny dla siebie model, warto zwrócić uwagę, na materiał, z jakiego jest wykonany. 

Tkaniny wykorzystywane do produkcji zasłon mogą przepuszczać światło słoneczne lub delikatnie zaciemniać wnętrze. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby zasłony gwarantowały całkowite zacienienie pomieszczenia, powinniśmy postawić na modele typu blackout. Półzaciemniające wersje w odcieniach niebieskiego lub zieleni doskonale komponują się z klasycznymi wnętrzami, a także tymi zaaranżowanymi w klimacie rustykalnym. Modele zacieniające z kolei w odcieniach czerni, szarości lub granatu, najczęściej są wybierane przez właścicieli mieszkań zaaranżowanych w nowoczesnym stylu. Wersje ze zdobieniami zaś doskonale komponują się zarówno z pomieszczeniami urządzeniami w klimacie glamour, jak i boho, a także klasycznym.

Curtain interior decoration in a room with sunlight

Poszewki i poduszki ozdobne, narzuty i koce

Wybierając dodatki do wnętrza, warto postawić również na inne elementy tekstylne. Nie tylko firany panele oraz zasłony powinny być dopasowane do stylistyki pomieszczenia, ponieważ warto dobrać do tych elementów odpowiednie poszewki, narzuty i koce. Jeżeli zależy nam na spójnym wyglądzie wnętrza, powinniśmy dopasować poszewki, narzuty i koce do zasłon oraz firanek tak, aby razem tworzyły estetyczną i harmonijną całość. 

Jeżeli więc jeszcze do tej pory nie wykorzystaliśmy w dekoracji pomieszczenia ozdobnych poduszek lub narzut, warto naprawić ten błąd, ponieważ elementy te wprowadzają do wnętrza miłą atmosferę i świetnie sprawdzają się wtedy kiedy na przykład w pomieszczeniu zaaranżowanym w neutralnej kolorystyce, chcemy wprowadzić ciekawy akcent kolorystyczny. Pozostałe tekstylia, które mogą być świetnym dodatkiem we wnętrzu to również obrusy oraz bieżniki, a także niewielkie dywaniki. Pamiętajmy jednak, że zwłaszcza wtedy kiedy chcemy w małym pomieszczeniu wykorzystać kilka takich dodatków i jeżeli postawimy na modele w mocnej kolorystyce, mogą one nieco przytłoczyć takie wnętrze.

Podobne artykuły