Jakie błędy popełniamy podczas gotowania kurczaka?

Kuchnia Data publikacji: 12 listopada 2020

Mięso z kurczaka stosujemy w swojej kuchni bardzo często. Nie jest drogi, a do tego jest chudy. Nic więc dziwnego, że gości na naszym stole częściej niż inne rodzaje mięsa. Przygotować możemy go na wiele różnych sposobów. Jednak w wielu z tych przypadków popełniamy błędy, które mogą wpłynąć na efekt końcowy naszych kulinarnych zmagań.

1. Wybór złego jakościowo mięsa

Kurczak kurczakowi nie równy. Jeśli uda nam się wybrać mięso lepszej jakości, nasze danie również na tym zyska. Będzie po prostu smaczniejsze.

Jak więc wybrać najlepszego kurczaka wśród kurczaków? Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest kolor mięsa. Nie powinno mieć ono przebarwień, a na całej powierzchni powinien być jasnoróżowy. Unikaj szczególnie żółtych plam, które informują, że mięso już zbliża się do granicy przydatności do spożycia.

Warto również nacisnąć kurczaka przez opakowanie palcem. Jeśli jest jędrny to oznacza, że jest świeży. Zwróćmy również uwagę na samo pudełko, czy nie jest ono napuchnięte.

Ważny jest również zapach. Oczywiście ciężko będzie go nam powąchać, ale warto zwrócić uwagę na kawałek gąbeczki, który jest włożony wraz z mięsem do pudełka. Nie powinna być ona całkowicie przesiąknięta, a mięso nie powinno pływać w wydobywających się z niego płynach. Jego zapach możemy natomiast skontrolować w domu po zakupie.

2. Rozmrażanie mięsa na blacie

W okresie epidemii często robimy zapasy i mrozimy mięso. Jednym z błędów jest kupowanie mrożonego mięsa. Lepiej kupić świeże mięso samodzielnie i dopiero je zamrozić. Wtedy mamy pewność jakiej było jakości, czy w trakcie nie doszło do rozmrożenia mięsa. To bardzo ważne i ma wpływa na jego świeżość.

Jeśli już mamy zamrożone mięso to nigdy nie powinniśmy rozmrażać go na blacie w kuchni. Powoduje to rozwój bakterii, które mogły już być w mięsie, ale niska temperatura zahamowała ich rozwój. Dlatego nie powinno się pozostawiać mięsa w temperaturze pokojowej.

Mięso rozmraża się przekładając je z zamrażarki do lodówki. Oczywiście zajmuje to więcej czasu, dlatego warto już dzień wcześniej zaplanować sobie obiad i przełożyć je do lodówki na noc, kładąc je w misce, aby woda nie zabrudził nam półek.

Jeśli musimy rozmrozić go natychmiastowo, możemy wykorzystać do tego kuchenkę mikrofalowa i funkcję rozmrażania. Pamiętajcie jednak, że w tym przypadku robimy to dopiero w momencie, gdy będziemy mięso przygotowywać. Tak by nie leżało ono później czekając na swoją kolej na kuchennym blacie. Rozmrażamy je bezpośrednio przed przygotowaniem.

3. Wysuszanie mięsa podczas obróbki termicznej

Dotyczy to zwłaszcza piersi z kurczaka, bo nie ma chyba nic mniej apetycznego niż sucha pierś z kurczaka na obiad. Aby temu zapobiec piersi kładziemy zawsze na gorącym oleju, aby zamknąć pory w mięsie i zachować soczystość wewnątrz piersi. Oprócz tego nie smażymy jej długo, aby jej nie wysuszyć.

To samo dotyczy pieczenia. Im dłużej będziemy ją piec, tym suchsza pierś będzie. Bardzo dobrze sprawia się pieczenie piersi w rękawie, aby zachować jej soczystość.

Bardzo dobrym sposobem jest przygotowanie piersi, w ten sposób, że najpierw obsmażamy ją po 5 minut z każdej strony na bardzo gorącym tłuszczu, a następnie pierś zawijamy gdy jest gorąca w folię aluminiową i pozostawiamy na kolejne pięć minut. Dzięki temu pierś będzie soczysta i smaczna. Z zewnątrz kurczak będzie rumiany, a w środku idealnie soczysty.

4. Usuwanie skóry z kurczaka przed gotowaniem

Jeśli masz fragmenty kurczaka w skórze to nie usuwaj jej! Skórę oczywiście możemy zdjąć przed jedzeniem jeśli ograniczamy kalorie, jednak podczas samej obróbki termicznej jest ona bardzo praktyczna.

Chroni mięso przed zbyt duża temperaturą, pozwala mięsu zatrzymać wilgoć wewnątrz, dzięki czemu będzie bardziej soczyste.

Podobne artykuły