Ciemna obwódka wokół żółtka po ugotowaniu jajka — skąd się bierze?

Kuchnia Data publikacji: 01 marca 2024

Jajka na twardo często goszczą na naszych stołach. Chętnie jadane są na co dzień, jak i przygotowywane jako poczęstunek dla gości. Doskonale smakują z dodatkiem majonezu, z sosem koperkowym, jak i wkrojone do sałatki jarzynowej. Jednak niekiedy zdarza się, że jajko posiada nieestetyczną obwódkę wokół żółtka. To sprawia, że posiłek staje się mniej przyjemny, a goście niechętnie sięgają po taką przekąskę. Sprawdź, skąd bierze się ciemna obwódka wokół żółtka i jak zapobiec jej powstawaniu!

Idealna przekąska na wieczór bądź na imprezę — jajko na twardo!

Jajko to niesamowicie pyszny produkt spożywczy. Jest chętnie i często wybierany przez naszych rodaków. Charakteryzuje się niewielką ilością kalorii, a przy okazji jest sycące oraz bardzo zdrowe. Jajko, choć niewielkie, jest prawdziwym bogactwem dla naszego organizmu. Znajdziemy w nim wiele cennych minerałów i witamin. Regularne jedzenie jajek dostarcza witaminy z grupy B, witaminy A, D, E oraz K, a także selen, fosfor, magnez czy potas.

Wielu z nas wydaje się, że przyrządzenie przekąski, jaką jest jajko na twardo bądź ugotowanie jajka jako elementu składowego obiadu, bądź sałatki to najprostsza czynność na świecie. Okazuje się jednak, że nie wystarczy włożyć jajko do gotującej się wody i odczekać. Trzeba również zwracać uwagę na czas gotowania, ponieważ zbyt długi pobyt jajek we wrzącej wodzie objawia się nieestetyczną obwódką wokół ściętego żółtka.

Nieestetyczna otoczka — skąd się bierze?

Zdarzyło Ci się, że jajko po obraniu i pokrojeniu ukazało nieestetyczną, siną lub zieloną obwódkę wokół żółtka? A może zdarza Ci się to notorycznie i nie wiesz, jak temu zapobiec?

Choć kolor zielony w przypadku wielu produktów zniechęca do jedzenia, w przypadku jajka, o ile nie śmierdzi, a konsystencja jest prawidłowa, nie musi niepokoić. Jeśli żółtko okolone jest siwą lub lekko zieloną otoczką, oznacza to, że jajko za dużo czasu spędziło w garnku z wrzącą wodą.

Sina obwódka wokół żółtka to przypadłość osób, które chcą mieć pewność, iż całe jajko dokładnie się ścięło. Efektem tego jest trzymanie jajka w gotującej się wodzie nie kilka, a kilkanaście długich minut, a czasem nawet dłużej. Jest to błąd popełniany notorycznie, o którym ludzie nie wiedzą latami.

Nie popełniaj tego błędu, czyli jak gotować jajka na twardo?

Chcesz smacznie zjeść jajko na twardo lub ugościć znajomych, ale boisz się, że wokół żółtka znów pojawi się brzydka otoczka w kolorze zielonym? Porzuć ten strach!

Wystarczy, że nauczysz się odpowiednio gotować jajka. Gotowanie powinno trwać maksymalnie 10 minut, licząc od momentu rozpoczęcia wrzenia wody. Zwykle już po 8 minutach żółtko jest odpowiednio ścięte.

Nie popełniaj więcej tego błędu i nie zostawiaj gotujących się jajek samym sobie! Wyciągnij wszystkie jajka z wrzątku po 8-10 minutach, a następnie przelej kilka razy zimną wodą. Jest to niezawodny sposób na wstrzymanie dalszego ścinania się jajek!

Podobne artykuły