Jaki kolor ścian w jadalni będzie najlepszy?

Wnętrza Data publikacji: 05 maja 2021

Kolor ścian w jadalni oraz pozostałe aspekty aranżacji wnętrza powinny zostać tak dobrane, by każdy czuł się w tym pomieszczeniu komfortowo. Standardowe wyposażenie, w tym stoły i krzesła to elementy najważniejsze, jednak ostatecznie to odpowiednio dobrana kolorystyka zadecyduje o charakterze jadalni.

Jakie kolory do kuchni i jadalni?

Kuchnia to niepowtarzalne pomieszczenie w domu. Spędza się w niej zazwyczaj bardzo dużo czasu. Warto więc zadbać, by kolory ścian przyciągały, a nie odpychały.

Kuchnia zazwyczaj wymaga ożywienia, dlatego tak często można w niej spotkać mocne odcienie pomarańczy, dojrzałej gruszki czy soczystych brzoskwiń. Te kolory z pewnością skutecznie ożywią wnętrze, a dodatkowo nadadzą mu wyjątkowego charakteru. Świeży oraz bardzo przyjazny klimat można stworzyć dzięki odcieniom pastelowym. Kuchnia doskonale przyjmie uspokajający niebieski, ciepły beż czy rozweselający róż.

Jadalnia to kolejne ważne miejsce. W tym przypadku warto jednak zrezygnować z rzucających się w oczy kolorów. Intensywne, wręcz agresywne zestawienia kolorystyczne z pewnością nie sprawdzą się w miejscu, gdzie spożywamy posiłki. Najbezpieczniejsze kolory w jadalni to te neutralne, które wprawiają domowników w cudowny, pozytywny nastrój, a przy okazji znacznie potęgują poczucie odprężenia.

Kolory jadalni – neutralnie, ale nie nudno

Kolor ścian w jadalni o dosyć neutralnym odcieniu wcale nie musi prezentować się nudno i nieciekawie. Delikatne odcienie to gwarancja, że nie popełnimy żadnego stylistycznego błędu. Mimo wszystko, w jadalni można poszaleć z akcentami. Jak połączyć ze sobą barwy, by pozwalały na spokojne jedzenie, a jednocześnie motywowały do działania?

Pastelowe odcienie w jadalni stanowią dość oczywisty wybór. Są miękkie, łagodne w odbiorze, co sprawia, że stanowią ponadczasowe oraz bardzo bezpieczne rozwiązanie dla wielu osób. Doskonałym pomysłem jest pomalowanie tego pomieszczenia na odcień złamanej bieli, chłodnego beżu czy nowoczesnej, minimalistycznej szarości. By wnętrze nie prezentowało się nudno, warto żonglować kolorami. Dzięki temu pomieszczenie nabierze głębi i wyrazistości.

Kolory do kuchni i jadalni – mądra proporcja

Kolory do kuchni i jadalni to temat, który wielu osobom remontującym lub wykańczającym swój dom spędza sen z powiek. Staramy się bowiem wnętrza zaaranżować tak, by czuć się w nich dobrze, ale by również ciekawie się prezentowały.

Połączenie kuchni z jadalnią zdarza się bardzo często we współczesnych domach czy mieszkaniach. Z tego powodu rewelacyjnym rozwiązaniem okazuje się stworzenie dwóch kontrastujących ze sobą pomieszczeń. Kuchni dedykowane są wtedy mocne, intensywne kolory, z kolei jadalni przypadają kolory łagodne, lekkie, neutralne, które nieco tonują siłę barwy użytej w kuchni.

Brak połączenia kuchni i jadalni nie oznacza, że nie możemy w tym drugim pomieszczeniu użyć intensywnych, rzucających się  oczy kolorów. Wręcz przeciwnie – fantastycznie w jadalni sprawdza się morski zielony, antracytowy czy buraczkowy. Ważne, by dobrane barwy stanowiły nieco zgaszoną wersję koloru podstawowego, nie rozdrażniały domowników i nie wywoływały w nich agresji.

Jadalnia kolory – wydanie luksusowe

Kolor ścian w jadalni w ekskluzywnym wydaniu to fantastyczne wyzwanie dla projektanta, który do wyposażenia z górnej półki musi dobrać ciekawe, intrygujące kolory, godne swojego miejsca.

Ekskluzywna jadalnia będzie prezentować się fenomenalnie, jeśli na ścianach pojawią się szlachetne, oryginalne odcienie. Przykładem tego typu barw są chociażby szmaragdowa zieleń, do której doskonale pasują złote dodatki oraz lekko srebrzysta szarość.

Podobne artykuły