Jakie kolory najlepiej wybrać do sypialni?

Wnętrza Data publikacji: 30 czerwca 2018 / Aktualizacja: 2021-03-29

Jakie kolory wybrać do sypialni? Na jaki kolor pomalować ściany, jakie kupić dodatki? Sypialnia to specyficzne miejsce w naszym domu i rządzi się trochę innymi prawami niż reszta pokojów. Dzisiaj postaramy się Wam podpowiedzieć i ułatwić sprawę aranżacji sypialni.

Jakie kolory wybrać do sypialni

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wariantami kolorystycznymi do danego pomieszczenia to warto wziąć pod uwagę jego zastosowanie. Sypialnia jest miejscem, w którym mamy odpocząć, wyciszyć się i zasnąć. Dlatego warto postawić na kolory, które nie budzą emocji, a wręcz odwrotnie – uspokajają.

Biały zawsze w modzie

Kiedyś babcie mówiły – zapraszam Cię do białej sali gdy miały na myśli pójście spać. Kolor biały jest niezwykle uniwersalny. Jasne kolory budzą w nas poczucie estetyki, a to nas uspokaja i pozwala się wyciszyć. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jeśli nie mamy konkretnego pomysłu lub nie możemy się na nic zdecydować, jest urządzenie sypialni w jasnych kolorach i dominującej bieli. Zobaczcie przykłady poniżej, które mogą być dla Was inspiracją. Są to jasne stonowane wnętrza. Nie ma tam dominujących elementów, aby nie odwracały naszej uwagi. Pozwala to nam się skupić na odpoczynku, który jest bardzo ważny w tym właśnie pomieszczeniu.

Co gdy nie chcemy bieli

Co w momencie gdy nie chcemy bieli bo kojarzy nam się ze szpitalem? Wybierzmy pastelowe kolory. Ich zaletą jest to, że nawet naturalnie wyraziste kolory w tym wariancie są stonowane i nie odwracają tak mocno uwagi.

Jednak zajmiemy się za chwilę psychologią kolorów i zastanowimy się, jak wpływają one na nasz nastrój. To bardzo dużo wyjaśni w kwestii wyboru konkretnych barw. Bo zapewne takiej porady po tym artykule oczekujecie. Pastele to fortel dla tych, którzy mieli swoją wizję, ale zastanawiali się czy nie będzie zbyt jaskrawo. Wybierz te same kolory w wersji pastelowej co złagodzi odbiór pomieszczenia.

Najlepsze kolory do sypialni

O znaczeniu barw czytaliśmy wiele, po części jest to związane z naszą pracą, która wymaga takiej wiedzy. Kolory możesz zestawić ze sobą dowolnie, w zależności od swoich upodobań. Jednak my podpowiemy Ci jakie barwy będą optymalne do pomieszczenia, które ma być dla nas miejscem odpoczynku.

Zielony to zapewne pierwszy z kolorów, który przychodzi Wam do głowy jeśli chodzi o uspokajający. Odcieni zieleni mamy sporo. Dlatego polecamy wybierać te bardziej łagodne. Zieleń również bardzo dobrze komponuje się z kolorem niebieskim, w nim mogą być zrobione dodatki. Oprócz tego oczywiście bardzo dobrze pasuje do białego.

Niebieski to drugi z kolorów, który chcielibyśmy Wam zaproponować. Jest to chłodny i uspokajający kolor, który kojarzy nam się z wodą, morzem. Potrafi łagodzić napięcie i ułatwia nam wyciszenie się, to bardzo ważne w sypialni. Świetnie komponuje się z białym. Możemy zastosować różne odcienie niebieskiego.

Fioletowy to kolejny z uspokajających kolorów. Świetnie nadaje się do sypialni, potrafi przyśpieszyć zasypianie. Jednak warto uważać aby nie przesadzić i zastosować go jako uzupełnienie wystroju sypialni, a nie dominującą barwę.

Brąz to bardzo dostojny kolor, ale jednocześnie kolor ziemi, dający nam poczucie bezpieczeństwa i stałości. To jest bardzo praktyczne właśnie w sypialni. Pozwala nam się nieco zamknąć w sobie i wyciszyć.

Nie zalecamy stosowania takich kolorów jak czerwony, żółty, pomarańczowy. Są to mocne kolory, na które reagujemy emocjonalnie. Nie pomogą one nam skutecznie się wyciszyć.

Drewno jako dodatki

Drewno to naturalny materiał, który daje nam uczucie spokoju i ciepła. Dlatego drewno jest bardzo dobrym pomysłem do wykonania dodatków. Zagłówka w łóżku czy wręcz całej jednej ściany. Jeśli zastanawiacie się jak ożywić sypialnię, ale jednocześnie nie przesadzić, to drewno będzie idealnym pomysłem.

Ciemna sypialnia, czy to dobry pomysł?

Ciemne wnętrza są eleganckie, pasują do wielu stylów np. loftowych. Czy warto więc zrobić ciemną sypialnię? Takie pomieszczenie również uspokaja, choć może wydawać się nieco grobowe. Bardzo mocno trzeba uważać aby nie przesadzić, wymaga to umiejętności operowania światłem i kontrastami. Oprócz tego ciemne kolory zmniejszają wizualnie pomieszczenie, dlatego gdy mamy małą sypialnię należy uważać, aby nie poczuć się w niej zbyt klaustrofobicznie. Bardzo modny dzisiaj jest antracyt, to najciemniejszy odcień szarości. Ale ciemne kolory to nie tylko szary czy czarny, to również ciemne fiolety czy granaty, którymi można bardzo ciekawie operować. Pamiętajcie jednak, że zrobienie ciemnego wnętrza, które będzie dobrze wyglądało, jest dużo trudniejsze niż w przypadku jasnych kolorów.

Co jeszcze zrobić by sypialnia zachwycała?

Sypialnia zawiera standardowe dla tego wnętrza elementy jak łóżko, szafki nocne czy komody. Nie budzą więc one na nikim już takiego zachwytu. Dlatego warto zadbać o to by pomieszczeni to cieszyło nas swoim wyglądem, a najlepiej jest to zrobić poprzez oświetlenie oraz dodatki. W kwestii oświetlenia warto być również praktycznym bo takie elementy jak lampki przy łóżku i wyłączniki, w tym od głównego sufitowego oświetlenia znajdujące się w zasięgu ręki z pozycji leżącej, to coś co nie raz nam się przyda. Zobacz również jak urządzić nowoczesną sypialnię.

Podobne artykuły